SON DAKİKA

Yurt Dışında Kolay İş Nasıl Bulunur? Nereye Başvurmalı?

Yurt Dışında Kolay İş Nasıl Bulunur? Nereye Başvurmalı?
Bu haber 27 Eylül 2021 - 11:47 'de eklendi ve 17 views kez görüntülendi.

Yurt Dışında İş Bulmak İçin Nereye Başvurulur?

Yurt dışında kolay iş keşfetmek hedefiyle ayrıntılı kurumlarla irtibata geçilerek yetkinlik seviyenize uygun iş ilanlarından haberli olabilirsiniz. Eğitim bilgileriniz denkliği gibi ayrıntılı kriterleri sağlıyor olmanız neticesinde yurt dışında iş bulma fırsatlarını dşayetlendirebilirsiniz.

Yurt dışında kolay iş

Yurt dışında kolay iş

Yurt Dışında İş Bulmayı Kolaylaştıran Meslek Grupları Nelerdir?

Her alanda iş sahibi olmak muhtemel olsa dahi yurt dışında iş bulmayı hızlandıran meslek grupları bu şekildedir:

Tıp;

Her dönem ihtiyaç alanının bulunduğu bu meslek ortalama yıllık kazancın dahi en yüksek bulunduğu tutarlar arasında yer alır. Yurt dışında kolay iş

Eczacılık;

Dünya genelinde iş sahasına sahip bir meslek grubudur.
Araştırma, geliştirme departmanlarının beraberinde pazarlama alanlarında dahi kariyer fırsatı sunulur.
Bilgisayar Bilimleri;

Apple, Google, Microsoft, IBM gibi dünya çapında bilinir markalarda yer almak hedefiyle bilgi sistemlerinde, data tabanı idare birimlerinde yahut çeşitle pekçok enformatik departmanında kariyer sahibi olunabilir.
Matematik;

Yurtdışı İş İlanları Vasıfsız Vasıflı Elemanlar

Yurtdışı İş İlanları Vasıfsız Vasıflı Elemanlar

İlaç endüstri, robotik, iklim bilimi gibi ayrıntılı alanlarla direkt olarak irtibatlı olan cebir bilimi ile ayrıntılı kariyer planlamaları yapabilirsiniz.
Biyomedikal Mühendislik;

Tıp ve teknolojiyi birleştiren bir ilim dalı olarak geleceğin de meslekleri arasında bulunan bu alan üstünden kariyer planlaması yapmanız yurt dışında iş bulma olanaklarında dahi büyük ölçüde yardımcı olur.
Yurt Dışında Çalışmak İçin Nereye Başvuru Yapılır?

Yurt dışında çalışmak hedefiyle başvuru yapılması gereken noktalar bu şekildedir:

İŞKUR yurt dışı iş ilanlarını denetleme altında tutan bir kurumdur. İlgili yeterliliklerinizi belirtmeniz dahilinde İŞKUR üstünden başvuru yapabilirsiniz. Yurt dışında kolay iş
İŞKUR aracılığı ile işe alım prosedürleri tamamlanarak çalışmak istenen ülkeye geçiş yapılabilir.
Yurt Dışı İş Başvurularında Gerekli Belgeler Nelerdir?

Yurt dışı iş müracaatları hedefiyle ihtiyaç duyulan belgeler bu şekildedir:

Gidilecek olan ülkenin dilini biliyor bulunduğunuza dair yeterli seviyede kazanılmış sertifika
Sabıka kaydı
Kimlik fotokopisi
Sağlık raporu
İşveren mektubu
Pasaport
Son altı ayda çekilmiş biyometrik fotoğraf
İkamet adresi
Banka hesap dökümü gibi gidilen ülkede muhtaç olmayacağınızı belirtici nedenler hedefiyle sizden ayrıntılı belgeler talep edilir.
Yurt Dışı İş Başvuruları İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

Çeşitli sebeplerle başvuru yapacağınız yurt dışı iş müracaatlarınız hedefiyle aranan şartlar bu şekildedir:

Gidilen ülke diline hakim olacak seviyede dil bilgisi
Vize ve pasaport işlemlerinde gelişigüzel bir noksan bulunmaması
Eğitim seviyeinin ilgili ülke ile denk saseneacak seviyede olması
Gidilen ülkenin kültür ve yaşam tarzına hükmetmek gibi ayrıntılı nedenlerın sağlanması ile muhtemel zorlukların yaşanmaması namına önden denetimler gerçekleştirilebilir.
Yurt Dışında İş Bulmanın Püf Noktaları Nelerdir?

Dubai de Çalışmak İsteyenlerin Bilmesi Gerekenler

Dubai de Çalışmak İsteyenlerin Bilmesi Gerekenler

Yurt dışında iş keşfetmek hedefiyle takip edilmesi gereken ismimlar bu şekildedir:

Çalışmak istediğiniz ülkeleri daha daha geçmişte araştırarak güvenilirliğinden güvenilir olması muhtemel problemların önüne geçilmesi namına mühimdir. Ülke kültürü ile ilgili bilgi sahibi biçiminde de uyarlama vakitnizi kısaltabilirsiniz. Yurt dışında kolay iş

Çalışmak istediğiniz ülkenin konsolosluğu ile etkileşime geçerek ilgili belgelerin neler bulunduğunu öğrenerek doğru bir hazırlık yapabilirsiniz.

Pasaportunuz yoksa hemen ilgili belgeleri tamamlayarak müracaatlarınızı gerçekleştirin.

Pasaport ve vize işlemlerinizi halletmeden yapacağınız iş müracaatlarında pozitif dönütler almanız zordur.

Uluslararası siteler aracılığı ile aktif iş ilanlarını izleyerek sektörü yakından takip edebilirsiniz.

Kariyerinizi yurt dışı ofisleri tespit edilen şirketler ile şekillendirerek kafayarılı ismimlarınız ardındannda yurt dışında bulunan ofislere terfi alma fırsatı yakalayabilirsiniz.

Yurt dışı eğitimlerine katılarak bağlantılarınızı genişletin.

Linkedin gibi platformlar üstünden aktif iş ilanlarını takip etmeniz ağınızı geniş tutmanızı sağlar.

Özel sektörde yahut İŞKUR gibi kurumsal firmalar ile iletişim halinde kalarak yurt dışında iş bulma fırsatlarını dşayetlendirebilirsiniz. Yurt dışında kolay iş

Kariyerinizin her ismimında yurt dışından hayalinizdeki öneriyi alabilmeniz hedefiyle, denenmiş ve kafayarılı olmuş 10 yöntemin neler bulunduğunu bilmek ister misiniz? Experis’in anketine göre Birleşik Krallık’taki her 4 firmadan 1’i, özellikle enformatik bölümünde, ülke dışındaki adaylarla ilgileniyor.

yurt dışında iş imkânı

Silikon Vadisi Bölgesel Çalışmalar Enstitüsü’nün hazırladığı rapora göre eğer Silikon Vadisi’ndeki enformatik, cebir, mühendislik ve mimarlık çalışanlarının aşağı yukarı yüzde 60’ı yurt dışı doğumlu. Uluslar arası ve kültürler arası kapsayıcılığın entegre bulunduğu işe alım vakitçleri küresel bir trend halini aldı dahi. Bu trend bir yandan ülke içinde yurt dışı deneyimini zorunlu kılarken öte yandan dahi yurt dışında iş bulmayı basitlaştırıyor.

Türkiye’deki Firmaların Bakış Açısı

Mercer Türkiye İnsan Kaynakları Danışmanlığı ve Araştırmaları Direktörü Işın Mengenli Türkiye’den yurt dışına giden expat sayısının son 10 yılda arttığını vurguluyor ve “Kariyer yolunda tepe pozisyonlara çıkmak talip çalışanlar bu yoldan geçmek zorunda.” diyerek bunu dayanak veriyor.

Global 50 Türk Lider Anketine (2018) katılanların profili de bunu doğrular kalitede. Üniversite eğitimini yurt dışında tamamlayıcı küresel önderlerin mezun oldukları okullar arasında Columbia, Princeton, Cornell, Harvard Business School, California Berkeley ile Almanya, Fransa, Avusturya ve İsviçre’deki okullar ilk sıralarda yer almakta. Liderlerin yüzde 31’i 7-10 yıllık küresel deneyime sahip. Yüzde 28,6’sı 15 ve daha çok vakitdir yurt dışında kariyerlerini sürdürüyor. Yüzde 19’u eğer 5-7 yıldır yurt dışı kariyeri tecrübeliyor.

Yurt Dışındaki Firmaların Bakış Açısı

McKinsey Global Institute raporunda, 2030 yılında küresel işgücünün 3.5 milyara çıkacağı tahmin ediliyor. Yetenek havuzlarını genişletmek talip firmalar küresel çalışanları çalıştırma etmede epey istekli. Yurt dışında kolay iş

Linkedin’in hazırladığı 2015 Global Recruiting Trends raporundaysa firmaların organizasyonel şahıssel ilk seçenekleri ele alındığında hem büyük hem küçük çaplı firmalarda hâlâ en önemli konunun kaynak keşfetmek bulunduğu göze çarpıyor. Fakat büyük firmalar işe alımlarda detaylılığı artırma hedefleri noktasında değişiklaşıyor. Bu firmalar özellikle, 0-3 yıl deneyime sahip genç profesyonelleri çalıştırma etmeyi hedefliyor.

Michael Page’in İngiltere, Kuzey Amerika ve Orta Doğu Yönetim Müdürü Oliver Watson’ın “Pek çok ülkede faaliyet gösteren küresel firmalar hedefiyle; çalışan, firmaya ne kadar çok dil ve kültür deneyimi getirirse firmanın küresel erişimini genişletmesine o kadar yardımcı olur.” sözleri de bu incelemeyı destekler kalitede.

Çalışanların Bakış Açışı

2014 yılında Amerika’dahi yapılan bir araştırma uluslararası deneyime sahip yeni mezunların yıllık ortalama maaşlarının 7.000 dolar daha çok bulunduğunu ortaya çıkardı. Bu farkın nedeni işe alımcıların yüzde 80’inin yurt dışı tecrübesine sahip adayların değişikliklere saygı gösterme, belirsizlikle başa çıkma, iletişim becerileri ve uyarlama konularında daha deneyimli olduklarına dair ortak inancı. Fakat gezgin çalışan tarafından tek ayrım ücret değil. Sosyal ilim çalışmaları işaret ediyor ki uluslarası tecrübeler yaratıcılığı zenginleştiriyor, gruplar arası ön yargıları azaltıyor ve kariyer kafayarılı olmasını dayanak veriyor; ilavesi kişinin benliğine dair olan farkındalığını artırıyor. Yurt dışında kolay iş

Yurt Dışında İş Bulmak İçin 10 Sihirli İpucu

Türkiye’den yapılan müracaatlarda en önemli güçlük olarak çalışma vizesi öne çıkıyor. Fakat bu ve buna gibi tüm engelleri aşağıdaki yöntemler sayesinde adım adım aşabilir, şirketleri size destekçi olmaya inandırma edebilirsiniz.

1. İdeal adayın siz bulunduğunuzu söylemeyin, gösterin.

HR Dive’dan Tess Taylor yurt dışından işe alım yapılacak en uygun adaylarda olması gerekenleri şu şekilde sıralıyor:

Zihinsel ve romantik olarak kararlı olmak, değişime istekli ve değişik kültürlere karşı hassas olmak.
Güçlü sosyal becerilere sahip ve değişik düşüncelere saygılı olmak.
İyi bir espri anlayışına sahip olmak.
Bu beklentiler aslında hemen hemen tüm firmaların ortak beklentileri. Bunların tümü sizde olur. Fakat, görüşmeye davet edilebilmeniz hedefiyle işe alımcının şunlara sahip bulunduğunuzu anlaması gerekior. Bunun hedefiyle, sizin hakkınızda bir fikir sahibi olabileceği özgeçmişinizi, ön makalenızı ve sosyal medya profilinizi somut örneklerle bu tarafta düzenlemelisiniz.

2. Özgeçmişinizi ve ön makalenızı firmaya göre özelleştirin.

Özgeçmişinizi ve ön makalenızı hazırlarken birincil olarak alaka etmeniz gereken iki kıstas; başvuracağınız konum hedefiyle aranan bilhassar ve firmanın sahip bulunduğu vizyon. Bu ikisini bir araya getirerek elinizdekileri yine yazmalısınız. Yurt dışında kolay iş

İşe alımcılar, toplamda birkaç sayfa olan özgeçmişinizde ve ön makalenızda gramer yahut makalem hatası görmeyi hoş karşılamayacaktır. Bunun beraberinde, daha sofistike kelimeler seçmeli ve aynı kelimeleri çok kere genelamak yerine başvurunuza göre anahtar kelimeler tüketmelisiniz. Çünkü iş verenlerin yüzde 40’ı ATS (Applicant Tracking System) denen ve iş ilanındaki anahtar kelimelerle sizin özgeçmişinizi eşleştiren bir aplikasyon kullanıyorlar ve özgeçmişlerin yüzde 75’i hiç bir zaman reel bir ademoğlu tarafından görülmüyor.

Eğer daha evvela hiç bu yolla bir özgeçmiş ve ön makale hazırlamadıysanız yahut denetleme ettirmediyseniz profesyonel bir dayanak almanızı tavsiye ederim. Çünkü, görüşmeye davet edilebilmeniz hedefiyle elinizdeki en sağlam araçlar bunlar olacak.

3. Bağlantılarınızı harekete geçirin.

Yapılan yeni bir araştırma pozisyonların yüzde 85’inin bağlantılar aracılığıyla kapandığını işaret ediyor. Fakat şunu anlamak gerekiyor: Bağlantı kurmak çok insanla tanışmak anlamına gelmez. Bağlantı kurmak, çok iyi bağlantıları olan ve sizi çok iyi bağlantıları olan başka kişilere referans göstermeye istekli kişilerle tanışık olmak demektir.

Şu an firmaların yüzde 63’ü Çalışan Referans Sistemi kullanıyor. İşe alımcılar bu sistem üstünden gelen başvurular sayesinde işe alım vakitını yüzde 50 oranında azaltıyor. Hem de, çalışmalar referans sistemi üstünden işe alınan adayların istifa etme oranının yüzde 23 daha düşük bulunduğunu işaret ediyor (“4 Reasons Why an Employee Referral Program May be Your Best Recruiting Tool”).

Bu sebeplerle firmalar çalışanlarını bu sistemi kullanmaları hedefiyle teşvik ediyor üstelik ödüllendirmeye dahi gidiyor. Bütün şunlardan dolayı, eğer özgeçmişiniz referans aracılığıyla firmaya ulaşırsa alaka çekme ihtimaliniz çok daha yüksek. Yurt dışında kolay iş

Şu an dünya üstündeki işlerin yüzde 77’si Linkedin üstünden duyuru ediliyor. İş başvurusu yaptıktan sonra işe alımcıya ileti göndererek müracaatnuz ile ilgili kısaca bilgi vermek de sizin müracaatnuzu daha görünür kılacaktır.

4. Firmaların Global Yeni Mezun Programlarına katılın.

Pek çok küresel firma, çalışanlarını lider olarak yetiştirmek ve onlara daha geniş bir bakış açısı sunmak hedefiyle birkaç yıllık yeni mezun programları oluşturmuş halde. Bu aplikasyon dahilinde çalışanlar, çalışmanın bir bölümünü Türkiye’de bir bölümünü firmanın başka bir ülkedeki ofisinde tamamlıyorlar. Şu an Daikin’in Belçika ofisinde Ürün Sorumlusu olarak çalışmakta olan Ömer Adışen kariyer yolculuğuna bu tarz bir uygulamala başlamış:

“Daikin Türkiye, Daikin Avrupa umumi merkezine gönderip yetiştirmek üzere management trainee programı başlatmıştı. 4 ay vakitn vakitcin son ismimında Daikin Avrupa, Daikin Türkiye ve bazı başka şirketlerin üst düzey yöneticilerinin meydana getirdiği jüri karşısında sunu ve mülakattan sonra yurt dışına gönderilecek 2 kişiden biri olarak seçildim.”

Adışen, programı tamamladıktan sonra dahi oradaki pozisyonları dşayetlendirmiş ve Belçika’dahi çalışmaya devam etmiş. Yurt dışında kolay iş

5. İngilizceniz kesintisiz olmazsa olmaz.

Adışen “Çok iyi derecede İngilizce olmazsa olmaz, çoğu zaman yerel dili bilmek işe alınmanızda avantaj sağlayabilir, bazı zaman de bu zorunlu olur. Brüksel’de 2 resmi dil konuşulduğu hedefiyle, AB kurumları ile çalışan şirketler yahut Avrupa umumi merkezi olan şirketler dışında, İngilizce’nin yanında Fransızca ve Felemenkçe’den asgari birini bilmeden işe girebilmek çok zor.” diyor.

“Programın ilk etabında Belçika’nın küçük bir şehri olan Ostend’deki fabrikada çalışırken Felemenkçe bilmediğim hedefiyle azıcık sorun çektiğimi söyleyebilirim. Çünkü çalışanların yüzde 90’ı yerel halktandı. Şu an Brüksel ofisinde 30’dan çok milletten insanın çalıştığı bir ortamda bulunduğumdan sorun hayatıyorum. Farklı kültürlerden insanlarla çalışmak neşeli ve ufuk açıcı.”

Eğer değişik diller biliyorsanız iş arayışınızı bu diller üstünden özelleştirerek yaparak şansınızı artırabilirsiniz. Linkedin’e opsiyon olarak https://www.toplanguagejobs.co.uk/ özellikle değişik diller arayışında olan firmaların ilanlarının yayınlandığı bir internet sitesi. Buradan arama tercihleri oluşturup uygun ilanlar çıktığında e-posta üstünden tebliğ alabilirsiniz.

6. Yurt dışında eğitim alın.

QS Global Employer Survey Report’a göre, dünyada her 10 işverenden 6’sı uluslarası talebelik tecrübesine extra önem sağlıyor ve yüzde 80’i özellikle yurt dışında aydın olan aday aradıklarını söylüyor.

H&M’in İsveç ofisinde Proje Kontrolörü olarak çalışan Fahri Burak Aydın öğrenciyken Uppsala Üniversitesi’nde Erasmus uygulamasına katılmış. Lisanstan sonra eğer Uppsala Üniversitesi’nde İş ve Yönetim yüksek lisansına kabul almış. “Mezun olduktan sonra iş keşfetmek hedefiyle yüksek lisans yeterli oldu.” diyor. “Okul bittikten hemen sonra iş buldum. Fakat iş aramaya mektep bitmeden evvela başlismim. 4 ay vakitsince hatta 100 şirkete başvurdum.” Yurt dışında kolay iş

Google’ın New York ofisinde Kıdemli Yazılım Mühendisi olarak çalışmakta olan Alper Güngörmüşler, Trinity College’dahi Bilgisayar Bilimi üzerine yüksek lisans yapmış. Tezini yazarken danışmanı aracılığı ile küçük bir start-up firmasında çalışmaya başlamış. Güngörmüşler “Bu işte çalışmamı gerçekleştiren, yüksek lisans sayesinde hak kazandığım bir yıllık extra vize oldu.” diyor. Kısa bir zaman sonra Google bu start-up firmasını satın almış ve o dahi Amerika ofisinde çalışmak üzere Google’dahi işe alınmış.

“İş bulmanın en problemlu kısmı çalışma vizesi mevzusu. Transfer vizesi alana kadar 1 yıl İrlanda’daki Google ofisinden çalışmaya devam ettim.” diyor.

7. Nokta atışı: Niş alanlarda uzmanlaşın.

Güngörmüşler, 3D ses üzerine çalışıyor ve firmaların vize ve çalışma izni hususu ile ilgili destekçi olmaları hedefiyle adaylara niş bir alanda uzmanlaşmayı tavsiye ediyor:

“Google’dahi işe alınmamda gereğince niş bir markette olmamın etkisi olmuş olur. 3D ses yapan saseneı yer vardı o zaman içerisinder, hâlâ öyle. Spesifik skillset bulunduğu hedefiyle çok çok ilgilenen şahıs de yok bu alanla. Klasik işlerle uğraşanların tümü özellikle ilkin aynı oluyor. Öyle olunca, yurt dışından bir firmanın seni getirmesi hedefiyle hususi bir nedeni olmuyor.”

Groupon’un İrlanda ofisinde Veri Analisti olarak çalışan Eda Emeklioğlu adaylara gibi bir tavsiyede bulunmaktadır: “Birkaç değişik sektörde iş tecrübesindense tek bir şey üzerinde uzmanlaşın. Hatta muhtemel bulunduğunca niş bir alan seçin. İnternet pazarında data analizi, ilaç pazarında pazarlama gibi.” Yurt dışında kolay iş

“İrlanda’dahi yaşam devam ettiren birini değil de beni tercih etmelerini başvurduğum alanla ilgili olan tecrübesime ve yüksek lisansıma bağlıyorum. Başvurduğunuz ülkede kolay bulamadıkları bir yeteneğin olmalı. Mesela Türkçe talip ilanlar yurt dışında niş bir alana giriyor. Adaylara Türkçe bilgilerini kullanacakları, Türk pazarında çalışılan işlere başvurmalarını tavsiye ediyorum.”diyerek ekliyor.

8. Reddedilmeye alışın.

Mümkün bulunduğunca çok ilana başvuru yapmanız gerekeceği hedefiyle aniden çok “We regret to inform you that…” ile başlayan e-posta alacaksınız. Bu moralinizi bozmasın çünkü kesinlikle yetersiz bulunduğunuz anlamına gelmez. Belki o konum hedefiyle o ülkede yaşam devam ettiren yahut işletme içerisinden birini düşünüyorlardır.

Emeklioğlu “Mezun bulunduğumdan beri tertipli olarak yurt dışı iş imkânlarına bakıyordum ancak ilk birkaç yıl kafayarılı olamismim çünkü yeni mezun olarak beni almaları hedefiyle gereğince inandırma edici olamıyordum.” diyor. “Benzer sektörde 3-4 yıllık deneyim ve yine aynı alanda yüksek lisanstan sonra buldum. Başlardaki reddedilmeler üzücü olabiliyor ancak onlar dahi müzakere deneyimi sağladı.”

Groupon’dan evvela Almanya’dan dahi bir teklif almış ve öneriyi kabul etmesine rağmen firma çalışma izni çıkarmayı kafayaramadığı hedefiyle iptal olmuş. Sabırlı olmak ve motivasyonunuzu yitirmemek bu vakitçte çok önemli. Yurt dışında kolay iş

Emeklioğlu adaylara şunu tavsiye ediyor: “İlanlara başvurmaktan ve mülakatlardan korkmayın. Birçok ademoğlu yetersizim diyerek başvurmuyor, çok seçici oluyorlar. O ilana başvuran insanların fazlasınun yetenekleri sizden noksan olur, muhtemel epey çok başvuru yapmaktan çekinirseniz iş bulamazsınız, bırakın onlar sizi elesin, siz kendinizi elemeyin.”

9. Global firmalarda çalışın.

PwC’nin “Global Mobility 2020” raporuna göre, yıllık uluslarası görevlendirmeler 2020’ye kadar yüzde 50 artacak. Son 10 senedeysa yüzde 25 fazla halde.

SONY firmasının EMEA Ücret ve Ödüllendirme Müdürü olarak eş zamanlı İsveç ve İspanya ofislerinde çalışan Hakan Şahin, Türkiye ofisinden 2015’te nakil olmuş. Transfer olmayı fikir edinenler hedefiyle ilk olarak küresel bir firmada ve mümkünysa direkt yöneticilerinin gezgin bulunduğu bir organizasyonda çalışmalarını tavsiye ediyor ve “Sonrası network.” diyor:

“Daha evvela Kanada’dahi Exchange uygulamasına katılmıştım. Türkiye’deki ekstrem stresli iş hayatı ve İstanbul trafiği zaman içinde yine yurt dışını düşünmeye yönlendirdi. Karar verdikten sonra tavsiyelere uyup küresel bir firmada iş aramaya başlismim ve Sony İstanbul ofisinde iş buldum. Herkesin dediği şey aslında çok doğru, yurt dışında çalışmak istiyorsanız en kısa yol aynı işletme içinde yurt dışına nakil.” Yurt dışında kolay iş

Transfer hedefiyle beklemeniz gerekebilir. Bu vakitçte uygun pozisyonun açılmasını beklemek yetmiyor. Etkileşim ağınızı genişletmeli, yurt dışı vakitçlerinde de aktif rol oynamalı ve görünür olmalısınız. Şahin, aşağı yukarı 2,5 yılın neticesinde nakil olmuş:“ Benim pozisyonumun neredeyse gibi yurt dışında açıldı.

Transfer olurken aynı vakitte yurt dışında bir takım de kurdum. Bu sebeple henüz çalışma iznim tam çıkmamışken dahi İspanya’ya gidip takım hedefiyle adayları mülakata aldım.”

Şahin, nakil hususu ile ilgili yaşadığı zorluklardan bahsederken, en zor olanın eşyaları taşıma hususu ile alakalıki bürokratik işlemler bulunduğunu söylüyor. Hem de İspanyolca bilmemekten kaynaklı vergi dairesinde vücut dili ile bazı belge işlerini halletmesi gerekmiş.

10. Mülakata çok iyi hazırlanın.

Adışen “Türk vatandaşı olarak yurt dışında çalışmak hedefiyle çalışma izini almamız gerektiğinden CV’nizin ve müzakere performansınızın üst düzey olması gerekiyor ki sizi işe almak talip işletme çalışma izni vakitcini göze alıp sizi başka adayların arasından seçsin.” diyor.

Mülakat öneriyi aldığınızda ilk olarak yapmanız gereken işletme kültürüne dair sosyal medya üstünden iyi bir araştırma yapmanız ve buna tedarikli olmanız. Yurt dışında kolay iş

Call to Carrer’ın kurucusu ve kariyer koçu Cherly Palmer, asıl mülakattan evvela arkadaşınızla kolay yapmanızı ve bunu kayda almanızı tavsiye ediyor (“7 Tips To Nail A Skype Interview” son güncelleme 9 Nisan, 2013). Ben bu müzakere simülasyonunu bir kariyer danışmanı yahut İK profesyoneliyle yapmanızı tavsiye ediyorum, en azından bir kere.

Teknik tekleme hayatamak hedefiyle ekipmanlarınızı birkaç saat daha daha geçmişte denetleme edin ve müzakere esnasında bir sorun olursa bunu hemen belirtin. Özgeçmişiniz, sormak ve ifade etmek istedikleriniz önünüzde açılmış olsun. Tabii bulunduğu gibi kağıttan okumayın.

Arka planınızın sade olmasına alaka edin. Giyim hususu ile alakalıysa aynı yüz yüze bir mülakata hazırlanır gibi hazırlanın.

Mülakat sonrasında 24 saat içinde işe alımcıya kendinizi anımsatmak hedefiyle e-posta atın ve görüşmede söz ettiği hangi noktalarda kendinizi pozisyona uygun gördüğünüzü makalen ve teşekkür edin. Yurt dışında kolay iş

BONUS: Yurt Dışından Gelen Bir Teklifi Kabul Etmeden Önce İşverene Sormanız Gerekenler:

Maaş beklentiniz sorulduğunda ilk olarak yaşam giderlerini gösteren bir tablo isteyin.

Brüt aylık üstünden teklif alıyorsanız vergi oranını sorun.

Taşınma yan hakkı olup olmadığını sorun. Yoksa bu vakitçte dayanak rica edin.

Çalışma vizesi sponsorluğu hususu ile ilgili bilmeniz gerekenlerin neler bulunduğunu sorun.

Sağlık sigortanızın kapsamını ve ne zaman aktif olacağını öğrenin.


Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA