Yurtdışında İş Bulma Yöntemleri

(+10 Öneri)

Günümüzde pek çok işçi, yurt dışında çalışmak istemektedir. Buna bağlı olarak yurtdışında iş bulma yöntemleri de gittikçe gelişmektedir. Biz de bu yazımızda yurt dışında iş bulmanızı kolaylaştıracak bu yöntemlerden bahsedeceğiz.

Yurtdışında iş bulma yöntemleri

1. Belli Seviyede Dil Bilgisi

Yurt dışından işçi alımı yapan her ülke, işçilerden belli seviyede dil bilgisine sahip olmalarını talep etmektedir. Birtakım ülkeler, bu dilin anadilleri olmasını talep edebilir. Ancak çoğunlukla yeterli düzeyde İngilizce’ye sahip olmanız işverenler için yeterlidir.

2. Eğitim Seviyesi

İlkokul mezunu bir işçi iseniz, yurt dışında işe alınma şansınız çok düşüktür. Bu ihtimal gerçekleşse bile, vasıfsız işçi statüsünde bulunacağınızdan size çok yararı dokunmayacaktır. Bu sebeple en az lise mezunu olmanız işe alımınızı kolaylaştırmak adına önemlidir. Öyle ki çoğu işveren, lise mezunlarını dahi kabul etmemektedir.

3. Sertifika

Elinizde çalışacağınız alanla ilgili bir sertifika bulunduruyor olmanız çok işinize yarayacaktır. Başvuruda bulunmadan önce böyle bir sertifika edinmeye çalışın.

Yurtdışında iş bulma yöntemleri

4. Mülakatta Üstün Başarı

Pek çok kurum, başvurunuzun kabulünün ardından sizi mülakata davet edecektir. Bu mülakata iyi hazırlanmanız gerekmektedir. Çoğunlukla mülakatlarda sergilenen davranışlar ve konuşmalar, işçinin işe alımında etkin rol oynamaktadır.

5. İlgi Alanını Belirleme

Herkesin başarılı olduğu bir alan vardır. Başarılı olduğunuz alanı belirleyin ve buna uygun olarak iş başvurusunda bulunun. Yurtdışında iş bulma yöntemleri başlığında bu maddenin önemini kavrayın.

6. Motivasyon Mektubu

Mevzu bahis olan işe başvurmanızdaki sebebi anlatan dilekçeye motivasyon mektubu denir. Bu mektubu hazırlarken etkili bir dil kullanmaya özen gösterin.

Yurtdışında iş bulma yöntemleri

7. Özverili Bir CV

Hazırlayıp, işvereninize/şirkete sunduğunuz CV geleceğinize yön verebilir. Bu bakımdan başarılı bir CV hazırlamaya önem göstermeniz gerekmektedir. Etkili bir CV hazırlamanın yollarını araştırmayı, başvuruda bulunmadan önce aklınızda bulundurun.

8. Online Takip

Çalışmak istediğiniz ülkenin işçi alımı yapan sitelerini devamlı takip edin. Böylece sınırlı sayıda işçi alımı yapılacağı zaman durumdan hızlıca haberdar olabilirsiniz.

9. Bilgiyar Programlarında Beceri

Bilgisayar kullanımındaki becerinizi geliştirin. Günümüz elektronik çağında pek çok firma, çalışanlarından ilgili programlara hakim olmalarını beklemektedir.

Yurtdışında iş bulma yöntemleri

10. Tecrübeli Aday

Dolu ve kabarık bir CV, her işveren için cezbedicidir. Bu sebeple olabildiğince deneyim ve bu doğrultuda da referans kazanmaya önem verin.

11. Etkin Araştırma

Yurtdışında iş bulma yöntemleri başlığında son olarak sizlere ilgili ülke ile ilgili araştırma yapmanızı önereceğiz. Bu sayede ülkeye ve topluma adapte olma süreciniz hızlanacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu