Suudi Arabistan Çalışma Şartları ve İşçi Ücretleri

Suudi Arabistan'da yaşam ve çalışma şartları, mesleklere göre maaşlar

Arap yarımadasında bulunan Suudi Arabistan’ın temel gelir kaynağı petrol ve gaz endüstrisidir. Ama ülke ekonomisinin gelişmesi ve yabancı yatırımcılara iş imkanı için izin verilmesi ile birlikte sağlık, turizm, eğitim ve mühendislik gibi alanlarda da iş imkanları ortaya çıkmaya başlamıştır. Ülkeye çalışmak için gitmek isteyenler mutlaka Suudi Arabistan çalışma şartları ve yaşamını mutlaka araştırmalıdır. Çünkü burada şeriat rejimi geçerlidir ve çok katı kurallar vardır.

Suudi Arabistan’da Yaşam

Suudi Arabistan kültürü ve uygulanan yasaları ile ülkemizden çok farklıdır. Burada yaşayanlar suç işlemekten kaçınmalı ve bir yasayı çiğnememek için kuralları tam olarak bilmelidir. Bankalar, okullar, restoranlar ve yüzme havuzlarında cinsiyet ayrımı bulunmaktadır. Kamuya açık alanlarda ülkenin kurallarına uygun giyinilmesi gerekir. Ülkede alkol ve domuz eti yasaktır. Ülkede geçerli olan kıyafet kuralları yabancı işçiler için esnektir. İşçiler yabancı işverenler ile çalıştıkları için çok katı kurallar yoktur. Ülkede son yıllarda sosyal yaşamda olumlu değişimlerde yaşanmaktadır.

Suudi Arabistan’da Çalışma Şartları

Suudi Arabistan yeni mezunların petrol ve gaz endüstrisi başta olmak üzere birçok farklı sektörde iş bulabileceği bir ülkedir. Bankacılık, telekomünikasyon, turizm, eğitim, sağlık gibi farklı sektörlerde iş bulunması mümkündür. Suudi Arabistan’da çalışmak istiyorum diyorsanız iş ilanlarının daha çok ülkenin başkenti Riyad ve ülkedeki en büyük ikinci şehir olan Cidde’de iş fırsatlarının olduğunu görebilirsiniz.

Suudi Arabistan’da yaptığını iş başvurusu kabul edildiğinde buraya gidiş geliş masraflarınız, vize masrafları ve bir yıl sonunda alacağınız ikramiye size işveren tarafından verilmektedir. İki yıl ve daha fazla çalışacaksanız o zaman göçmenlerin yararlandığı ikramiyelerden yararlanmaya başlarsınız.

Suudi Arabistan’da sağlık hizmetleri oldukça iyidir. Yurtdışından çalışmaya gelenlerin sağlık sigortası yaptırması gerekir bunu da işveren karşılar.

Suudi Arabistan’da çalışma günleri pazardan başlayıp perşembeye kadardır ve cuma, cumartesi günleri tatildir. Namaz vakitlerinde çalışma bırakılır ve ramazan ayında günlük çalışma süresi 6 saattir. Suudi Arabistan’da tatil ödeneği işverene bağlıdır. Yasalarda bir yıllık çalışmayı tamamlayanlara 21 günden az olmayacak şekilde izin verilmesi belirtilmiştir.

Suudi Arabistan İşçi Ücretleri

Suudi Arabistan’da çalışmak isteyen kişilerin araştırdığı en önemli konulardan birisi de işçi ücretleridir.

Suudi Arabistan işçi ücretleri ise şu şekildedir.

 • Bankacılık: 12 320
 • Ekonomi finans, muhasebe: 11,123
 • İnsan kaynakları: 11,524
 • Eğitim, bilim ve araştırma: 8.989
 • Bilgi teknolojisi: 14.859
 • İlaç endüstrisi: 11.452
 • Genel işçi: 7.563
 • Hizmet Endüstrileri: 7.508
 • İnşaat ve emlak: 10.810
 • Kimya endüstrisi: 10.194
 • Makine mühendisliği: 9.978
 • Taşımacılık, nakliye, lojistik: 8.543

Suudi Arabistan iş ilanları araştırması yapanlar için bazı meslek gruplarının aldıkları ücretleri burada belirtik ama alınan ücretler çalışma tecrübesine göre de değişiklik gösterebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu