Rusya Asgari Ücreti İle Çalışma ve Yaşama Şartları Nelerdir?

Rusya da Sosyal Yaşam ve çalışma şartları nasıl?

2021 Rusya asgari ücreti değişti mi?

2021 Ocak ayı başlarında Rusya asgari ücreti 12.792 Rus rublesi, ortalama 172 ABD doları şeklinde gerçekleşti. Başkent Moskova’da, 20.589 Rus rublesi, ortalama 277 ABD doları oldu. 2021’den bu yana Rusya’da asgari ücret, averaj ücretin yüzde 42’si şeklindedir.

Rusya asgari ücreti
Rusya asgari ücreti

Rusya Federasyonu, eğitim, becerilerde ve iş-yaşam dengesinde ortalamanın üzerindedir. Sadece sevinç;

 • Gelir ve servet,
 • İstihdam ve ücret,
 • Kişisel güvenlik,
 • Çevresel kalite,
 • Barınma,
 • Toplumsal yaşam ortalamanın altında yer almıştır.

Adsiz Kopyasi 2 3

Rusya asgari ücreti ve Rusya’da Yaşam Şartları

Para mutluluğu satın alamasa da Rusya asgari ücreti iyileştirilerek daha yüksek yaşam standartlarına yetişmesi yaşam refahı için gereklidir. Rusya Federasyonunda, şahıs başına düşen averaj net gelir azdır. İstihdam açısından, Rusya Federasyonu’nda 15-64 yaş arası insanların ortalama %70’i ücretli bir işte iş yapmaktadır. Bu oran OECD averajı olan % 68’in üzerindedir. Adamların ortalama % 76’sı, bayanların % 66’sı ücretli bir işte iş yapmaktadır.

Rusya Federasyonu’nda çalışanların % 0,1’i oldukca uzun emek harcama saatlerine haizdir. OECD averajı olan % 11’in oldukca altında bir sayı ve bunların içinde adamların % 0,2’si, bayanların neredeyse  % 0’ına kıyasla uzun saatler çalışıyor.

Adsiz Kopyasi 3 3

Daha yüksek finansal kaynaklar, kaliteli eğitime, sıhhat hizmetlerine ve barınmaya erişimi de iyileştirebilir. Hane halkının net harcanabilir geliri, o ailenin vergi kesintilerinden sonrasında her yıl kazanılmış olduğu para miktarıdır. Bir ailenin mal yada hizmetlere harcanması ihtiyaç duyulan parayı temsil eder. Rusya Federasyonu’nda, şahıs başına averaj hane halkı olarak net geliri, 33.604 ABD Dolarıdır. Sadece bu meblağ OECD averajının altındadır. Rusya asgari ücreti etkileyen faktörler aşağıda belirtilmiştir.

 • Ülkedeki fiyat seviyesi
 • İşsizlik oranı
 • Enflasyon oranı
 • Üretim göstergeleri
 • Rusya ve yabancı ülkelerden işçilerin gereksinimleri

Adsiz Kopyasi 4 2

Rusya asgari ücreti ve Toplumsal Yaşam

İnsanlar ne kadar oldukca çalışırsa, öteki insanlarla vakit geçirmek, yiyecek yada uyumak şeklinde öteki faaliyetlere o denli azca vakit ayırmak zorunda kalacaklardır. Fakat boş dönemin miktarı ve kalitesi, insanların genel refahı için eleştiri öneme haizdir. Bununla beraber fizyolojik ve zihinsel sıhhat için ek yararları olabilir. Rusya asgari ücreti ile tam zamanlı çalışanlar, kişisel bakım ve boş vakit (dostlar ve aile ile toplumsal yaşam, hobiler, oyunlar, bilgisayar kullanımı ve tv, vb.), OECD averajı olan 15 saatten fazladır.

EK İŞLER VE YURT DIŞI İLE İLGİLİ İLANLAR İÇİN MUTLAKA UĞRAYIN

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu