Rusya Asgari Ücret Miktarı Yaşam Şartları İçin Yeterli Mi?

Rusya'da Alım Gücü

Rusya köklü bir tarihe sahip olan, günümüz dünyasında söz sahibi ülkelerden biridir. Rusya asgari ücret miktarı da haliyle merak konusu olan konulardan birisi.

Rusya’da kısaca MROT olarak ifade edilen asgari ücret 1 Ocak 2021 tarihinden itibaren enflasyona oranla değiştirildi. Rusya’da para birimi olarak ruble kullanılmaktadır. Rusya asgari ücret miktarı 2021 yılına yüzde 5,5’lik bir artışla girerek 12 bin 792 rubleye yükselmiştir. Rusya Federasyonu yasaları çerçevesinde; hükümetçe belirlenen asgari ücretin altında kalmamak kaydıyla her bölge, içinde bulunduğu ekonomik koşullara uygun olarak kendi asgari ücret rakamlarını belirleyebilmektedir.

Rusya asgari ücret

Rusya’da Alım Gücü Yüksek Mi?

Rusya asgari ücret miktarı dolar bazında düşük gibi görünse de ülkede alım gücünün yüksek olması bu durumu çok etkilemiyor. Aynı zamanda şu bilgi de önemlidir ki ülkede asgari ücrete çalışan sayısı çok az.

Yaşam şartlarını konusunda konuşurken dünya başkentlerinden birisi olan Moskova’yı baz alalım. Şüphesiz burası başkent olmasının yanında Rusya’nın en pahalı şehirlerinden birisi. Moskova’da konaklama en ekonomik yönden bile asgari ücreti aşıyor. Fiyatlar konutun şehir merkezine olan uzaklığına ve yapısına göre değişiyor. 15 bin-110 bin ruble arasında değişen kira fiyatları bina ve daire türü baz alınarak değerlendiriliyor. Yani yaşadığınız şehir de ekonomik durumunuza belirleyen başlıca konulardan birisidir.

Rusya asgari ücret

Ülkede ulaşım da bir diğer merak konusu. Ulaşım konusunda en ekonomik tercih aylık 2 bin rubleye otobüs, tramvay ve metro aboneliği kullanmak.

Başkentte Asgari Ücret İle Yaşamak 

Rusya asgari ücret konusunda alım gücünü de hesaba katıyor ve miktarı diğer bölgelerin inisiyatifine bırakıyor. Moskova Rusya’nın en pahalı şehri ve sadece konaklama ve ulaşım bile asgari ücreti aşabiliyor. Bu noktada bilinmesi gereken bir diğer husus Moskova’da asgari ücrete çalışan insanın yok denecek kadar az olması. Yani Moskova’da asgari ücretle geçinmek pek mümkün değil.

Rusya asgari ücret

Moskova’nın eğlence bakımından en uygun olduğu seçenekler müzik, tiyatro, sirk ve müzeler. Ancak bu noktada da aşırıya kaçmak mümkün. Bolşoy Tiyatrosu gibi dünyaca mekanlara bilet bulmak istiyorsanız 5000-7000 rubleyi gözden çıkarmanız gerekmektedir. Bu orana da dolar bazında bakacak olursak yaklaşık 67-94 dolara karşılık gelmektedir.

2 Yorum

  1. Ben Faramuz Türkiye ve Rusya vatandaşıyım rus diline ileri seviyede hakimim şu anki konumum Rusya Rostov şehri pazarlama konusunda bölge temsilciliği yaptın diğer sovyetler ülkelerinde ve rusyada.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu