Rusya Asgari Ücret Miktarı Yaşam Şartları İçin Yeterli Mi?

Rusya'da Alım Gücü nasıl? Rusya da yaşayan ve çalışan birisi için ne kadar maaş olmalı?

2021 Rusya asgari ücret miktarı arttı mı?

Rusya köklü bir tarihe haiz olan, günümüz dünyasında söz sahibi ülkelerden biridir. Rusya asgari ücret miktarı da haliyle merak mevzusu olan konulardan birisi. 

Rusya’da özetlemek gerekirse MROT olarak anlatılan asgari ücret 1 Ocak 2021 tarihinden itibaren enflasyona oranla değiştirildi. Rusya’da para birimi olarak ruble kullanılmaktadır. Rusya asgari ücret miktarı 2021 yılına yüzde 5,5’lik bir artışla girerek 12 bin 792 rubleye terfi etmiştir.

Rusya Federasyonu yasaları çerçevesinde; hükümetçe belirlenen asgari ücretin altında kalmamak kaydıyla her bölge, içinde bulunmuş olduğu ekonomik koşullara uygun olarak kendi asgari ücret rakamlarını belirleyebilmektedir. 

Rusya asgari ücret
Rusya asgari ücret

Rusya Asgari Ücret ve Rusya’da Alım Gücü Yüksek Mi?

Rusya ücret miktarı dolar bazında düşük benzer biçimde görünse de ülkede alım gücünün yüksek olması bu durumu fazlaca etkilemiyor. Bununla birlikte şu informasyon de önemlidir ki ülkede asgari tutara çalışan sayısı fazlaca azca. 

Yaşam şartlarını mevzusunda konuşurken dünya başkentlerinden birisi olan Moskova’yı baz alalım. Şüphesiz burası başkent olmasının yanında Rusya’nın en pahalı şehirlerinden birisi. Moskova’da konaklama en ekonomik yönden bile asgari tutarı aşıyor. Fiyatlar konutun kent merkezine olan uzaklığına ve yapısına bakılırsa değişiyor. 15 bin-110 bin ruble içinde değişen kira tutarları bina ve daire türü baz alınarak değerlendiriliyor. Kısaca yaşadığınız kent de ekonomik durumunuza belirleyen başlıca konulardan birisidir.

Rusya asgari ücret

Ülkede ulaşım da bir öteki merak mevzusu. Ulaşım mevzusunda en ekonomik tercih aylık 2 bin rubleye otobüs, tramvay ve metro aboneliği kullanmak.

Başkentte Asgari Ücret İle Yaşamak 

Rusya asgari ücret mevzusunda alım enerjisini de hesaba katıyor ve miktarı öteki bölgelerin inisiyatifine bırakıyor. Moskova Rusya’nın en pahalı şehri ve yalnız konaklama ve ulaşım bile asgari tutarı aşabiliyor. Bu aşamada bilinmesi ihtiyaç duyulan bir öteki husus Moskova’da asgari tutara çalışan insanoğlunun yok denecek kadar azca olması. Kısaca Moskova’da asgari ücretle idame pek mümkün değil. 

Rusya asgari ücret

Moskova’nın eğlence bakımından en uygun olduğu seçenekler müzik, tiyatro, sirk ve müzeler. Sadece bu aşamada da aşırıya kaçmak mümkün. Bolşoy Tiyatrosu benzer biçimde dünyaca mekanlara bilet bulmak istiyorsanız 5000-7000 rubleyi gözden çıkarmanız gerekmektedir. Bu orana da dolar bazında bakacak olursak ortalama 67-94 dolara karşılık gelmektedir. Rusya Asgari Ücret Miktarı

EK İŞLER VE YURT DIŞI İLE İLGİLİ İLANLAR İÇİN MUTLAKA UĞRAYIN

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Ben Faramuz Türkiye ve Rusya vatandaşıyım rus diline ileri seviyede hakimim şu anki konumum Rusya Rostov şehri pazarlama konusunda bölge temsilciliği yaptın diğer sovyetler ülkelerinde ve rusyada.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu