Moldova İş İmkanları ve İş İlanları

Moldova iş imkanları, iş başvurusu nasıl yapılır?

Avrupa kıtasında yer alan Moldova bir Doğu Avrupa ülkesidir. 3,5 milyon nüfusu olan ülke oldukça küçük bir ülkedir. Para birimi Moldova leyi olan ülkenin ekonomisi Avrupa’nın en küçük ekonomilerinden biridir. Durum böyle olunca da Avrupa’nın en fakir ülkelerinden birisidir. Ama Moldova iş imkanları incelendiğinde bazı sektörlerde iş bulma imkanı oldukça yüksektir.

Moldova dünyanın en güzel ülkelerinden birisidir. Oldukça fakir bir ülke olan Moldova’da bazı meslek gruplarının maaşları Türkiye’den daha yüksektir. Bu anlamda da çalışmak için tercih edilebilecek ülkeler içerisind eyerini alabilir.

Moldova İş İmkanları

Moldova iş imkanları incelendiğinde ülkede tarım sektörünün ekonomide çok büyük bir rolü olduğunu görmekteyiz. Tarım sektörünün yanında hizmet sektörü de ülkenin en önemli gelir kaynağıdır. Moldova’da tarım sektörü gelişmiş olup kendisine komşu olan ülkelere tarım ürünü ihraç etmektedir. Bu anlamda da tarım sektöründe iş bulmak oldukça kolaydır.

Moldova’da sanayi sektörü pek gelişmemiştir. Fabrika ve üretim yapılan atölye bulunan bu ülkede bu sektörde de iş bulabilirsiniz. Ülke ekonomisinin elde ettiği gelirin %60ından fazlası hizmet sektöründen karşılanmaktadır. Bu sektörde iş bulmanız mümkün.

Moldova’ya çalışmak için giden çok fazla kişi olmasa da ülkeye turist olarak gittikten sonra oturma ve çalışma izni alarak burada çalışmaya başlayabilirsiniz. Moldova’da faaliyet gösteren birçok Türk Firma bulunmaktadır. Türkiye ile vize serbestliği anlaşması olan bir ülkedir. Yurtdışında çalışmak isteyenler bu ülkede faaliyet gösteren Türk firmalar aracılığı ile buraya gidebilirler.

Moldova İş İlanları ve İş Bulma Siteleri

Moldova iş ilanları incelendiğinde ülkede farklı sektörlerde iş bulmak mümkün olsa da çok fazla tercih edilmeyen bir ülkedir diyebiliriz. Ortalama maaşları düşük olduğu için ve işsizlik oranı yüksek olduğu için ülkede iş bulmak biraz zordur. Tabi mesleğinize göre de ülkede farklı sektörlerde iş bulmanız mümkündür. İş bulmak için aşağıda verdiğimiz sitelerdeki ilanları inceleyebilirsiniz.

Moldova iş ilanları siteleri:

  • LinkedIn
  • GlassDoor
  • CareerJet

Moldova Asgari Ücret ve Meslek Maaşları

Moldova asgari ücret 2600 Moldova Leyi’dir. 1 Moldova Leyi 0,94 TL’dir. Ülkede ortalama işçi maaşları çalışılan sektöre göre farklılık göstermekte ve 3000-3500 Ley arasındadır. Bunun dışında aşağıda ortalama meslek maaşları da şöyledir:

  • Öğretmen: 5000 Ley
  • Mühendis olarak işe başlayanlar için 4000-5000 ley olan maaşlar 5 yıl çalışmaları sonunda 8000-9000 Ley kazanabilir
  • İnşaat işçi maaşları 4000 ley civarındadır.
  • Avukat: 6000 ley
  • İşe yeni başlayan doktor 8000 ley kazanırken, uzman doktor 20 in ley kzanmaktadır.
  • Temizlik görevlisi: 4000 ley
  • Yazılım geliştirici: 8000-10000 ley

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu