Kuveyt Asgari Ücret Miktarı Nedir? (2021 Güncel)

Kuveyt’te Mesleklere Göre Asgari Ücret

Pek çok insan çalışmak için yurt dışını tercih eder. Yurt dışında çalışmadan önce Kuveyt asgari ücret miktarının öğrenilmesi önemlidir. Kuveyt çalışma olanakları yüksek bir yer olması nedeni ile çok fazla göç alır. Ancak bölgenin iş olanakları kadar maaş durumunun da iyi olması şarttır.

Günümüzde Kuveyt asgari ücret miktarının az olduğu düşünülebilir. Ancak orada çalışan kişiler vergi vermezler.  Vergiden muaf olmak için yerli halk olmaya gerek yoktur. Gurbetçilerin de vergi vermediği görülür.

Kuveyt asgari ücret

Kuveyt asgari ücret ödemesi yapılırken ülkenin para birimi olan dinar üzerinden ödemeler yapılır. 2021 yılı içinde yapılan ödemelere bakılırsa en az asgari ücret ödemesinin 230 Dinar olduğu görülür. Bu da 6 bin 200 Türk Lirası ile eşdeğer olur. Ülkenin kurallarına göre asgari ücret 60 dinardan daha az olamaz.

Kuveyt’te Mesleklere Göre Asgari Ücret Nasıldır?

Kuveyt bölgesine bakıldığı zaman ülkede yaşayan kişilerin çok az bir miktarının asgari ücret ile çalıştığı görülür. Mavi yakalı birinin Kuveyt asgari ücret tutarı 350 Dinar olarak bilinir. Bu da ülkemizde 9300 Türk Lirasına karşılık gelir.

Kuveyt asgari ücret

Bunun yanı sıra beyaz yakalı birinin Kuveyt asgari ücret miktarı 900 dinardır. Bu tutarda Türkiye’de 25 bin Türk Lirasına denk gelir. Çalışan kesimin aldığı asgari ücret oranları böyle olurken pek çok meslek grubunun farklılık gösterdiğini unutmamak gerekir.

Asgari ücret ile çalışan meslek grupları araştırıldığı zaman daha çok alt yapı çalışmasında görev alan kişilerin olduğu görülür. Yani eğer çalıştığınız sektörde yetkin ve tecrübeli iseniz alacağınız maaş da buna paralel olarak artış gösterecektir. Bu yüzden öncesinde araştırma yapmalısınız.

Kuveyt asgari ücret

Kuveyt’te Gurbetçilerin Asgari Ücreti Ne Kadar?

Kuveyt asgari ücret konusu araştırılırken gurbetçilerin de bu konuda değerlendirilmesi gerekir. Özellikle ülkeye gidecek olan kişiler için bu durumun çok önemli olduğu bilinmelidir. Gurbetçi olarak Kuveyt’te çalışan ya da çalışacak olan kişiler, ülkenin kanunları gereği 60 dinardan az ücret alamaz.

Yaptıkları işin büyüklüğü, pozisyonu ve tecrübesi de göz önünde bulundurularak gurbetçilere de ödeme yapılır. Kuveyt’te hemen hemen her eve en az 3000 dolar girerken, geçim şartlarının da oldukça zor olduğunu belirtmeden geçmek olmaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu