Kanada Göçmenlik Başvurusunda En Çok Aranan Meslekler

Kanada'da en çok iş fırsatı olan meslekler

Kanada birçok kişinin yaşamak için hayalini kurduğu refah seviyesi oldukça yüksek olan gelişmiş ekonomisi ile kolaylıkla iş bulunabilecek ülkelerden birisidir. Her ülkenin göçmen alım politikası birbirinden farklıdır. Kanada göçmenlik başvuruları değerlendirirken nitelikli göçmen adını verdiği belirli bir mesleği olan kişilere öncelik tanımaktadır.

Kanada Hükümeti belirli bir eğitimi ve iş tecrübesi olan kişileri nitelikli göçmen olarak kabul etmektedir. Özellikle ülkenin ihtiyaç duyduğu meslek grubunda yer alan göçmenlik başvuruları ön plana alınmaktadır. Kanada’da bir şirketten iş teklifi alan nitelikli göçmenlerin başvuruları da daha kolay onaylanmaktadır. 2021yılından itibaren Kanada göçmenlik başvurusu yapanlarda en çok aranan meslek grupları ise şunlardır:

  • Mühendislik
  • Sağlık sektörü çalışanları (Bunlar içerisinde hasta bakıcı, doktor ve hemşirelik)
  • Kas gücü ve ustalık gerektiren sektörlerde çalışanlar (kaynakçı, boyacı, inşaat ustası, tamirci)

Kanada Kaynakçı Arayan Firmalar Hangileridir?

Kanada’da kas gücüne dayalı olarak yapılan işler içerisinde kaynakçılık işi oldukça fazla dikkat çekmektedir. Ülkede makine, gemi, uçak, ağır makine sanayi ve çelik levha işleme gibi alanlarda çalışacak olan kaynakçı personele oldukça fazla ihtiyaç duyulmakta. Bu anlamda da hem kendi ülke vatandaşlarına hem de dışarıdan gelen vatandaşlara iş imkanı sunmaktadır.

Kanada da kaynakçı arayan firmalar Ottowa’nın Ontario şehrinde yer alan General Dynamics Land Sytems şirketi, Alberta eyaletinde Edmonton şehrinde yer alan Canada Steel Work şirketi, British Columbia’nın Kuzey Vancouer şehrinde bulunan Vancour Shipyard şirketi, Quebec eyaletinin Gaspe şehrinde yer alan Les Entreprises Maritimes Bouchard Inc. şirketidir.

Kanada da kaynakçı arayan firmalar yukarıda saydığımız başlıca eyaletlerde yer alan firmalar olsa da iş ilanlarının yayınlandığı sitelerde farklı şirketlerde ve eyaletlerde ilanlar bulabilirsiniz.

Kanada Kaynakçı Maaşları Ne Kadar?

Kanada kaynakçı maaşları kaynakçının iş tecrübesine göre değişiklik gösterdiği gibi Kanada’da çalıştığı eyalet ve firmaya göre de değişiklik göstermektedir. Başlangıç seviyesinde çalışan kaynakçılar ile deneyimli kaynakçıların maaşları değişiklik göstermektedir.

Kanada kaynakçı maaşları saatte 21.50 CAD, ayda 3.394 CAD, yılda ise 41.925 CAD olarak ortalama bir rakamdır. Kaynakçının deneyimine göre de yıllık kazanç ortalama olarak başlangıç seviyesi çalışan için 37.050 CAD, deneyimli bir kaynakçı personel için ise maaş yıllık ortalama 55.575 CAD olarak değişmektedir

Kanada Kaynakçı İş İlanları Nasıl Bulunur?

Kanada kaynakçı arayan firmalar aramanızı yaparken iş ilanlarının yayınlandığı sitelere göz atabilirsiniz.

Kanada kaynakçı iş ilanlarının yayınlandığı siteler ise şunlardır:

  • LinkedIn
  • Indeed
  • Job Bank
  • Monster
  • Craigslist
  • Canada Construction Jobs
  • CareerBuilder

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu