Kanada Göçmenlik Başvuru Şartları Nelerdir?

Kanada'da yaşamak için göçmenlik başvuru şartları nelerdir?

Yaşam şartları açısından en iyi ülkeler listesinde yer alan Kanada özellikle Amerika yada komşu olması nedeniyle birçok kişi burada yaşamak istemektedir. Kaçak yollarla Kanada’ya gelen kişiler dışında göçmenlik başvurusu yapıp buraya yerleşmek isteyen kişilerin sayısı da oldukça fazladır. Kanada göçmenlik başvurusu şartları nelerdir bunları sizlere açıklamaya çalışalım.

Birçok ülkede olduğu gibi Kanada hükümeti de her yıl yaklaşık olarak 250 bin göçmeni ülkesine kabul etmektedir. Ama Kanada göçmenlik başvurusu için Kanada hükümetinin istediği bazı kriterlerin yerine getirilmesi gerekir.

Kanada’da yaşam şartlarının oldukça iyi olması, iş imkanlarının olması ve maaşların yüksek olması nedeniyle birçok kişi burada yaşamak için başvuruda bulunuyor. Kanada’da yaşamak istiyorsanız Kanada göçmenlik başvurusu şartlarını yerine getirmeniz gerekir. Bu sayede kuraya kalmadan kısa sürede başvurunuz onaylanabilir.

Kanada’ya yerleşmek isteyenlerden Kanada hükümeti 550 dolar parayı yatırmanızı sizden talep etmektedir. Parayı yatırdıktan sonra aşağıda saydığımız kriterleri taşıyorsanız eğer başvurunuz değerlendirmeye alınmaktadır. Bunu dışında vize işlemler için de Kanada Konsolosluğu’na 125 Kanada Doları da yatırmanız gerekmektedir.

Kanada Göçmenlik Başvuru Şartları Nelerdir?

  • Kanada göçmenlik başvurusu için en az lise mezuniyet şartı aranmaktadır.
  • Kanada Hükümeti göçmenlik için başvuru yapanların eğitim, yaş, yabancı dil mesleki tecrübe ve daha birçok konuda değerlendirme yapmaktadır. Bu değerlendirme sonunda bir puanlama yapılır. Başvurunuzun değerlendirmeye alınması için buradan en az 75 puan almanız gerekir.
  • Fransızca ve İngilizceyi ana dil seviyesinde bilenler bu puanlamadan yüksek puan alıp başvurusu önceye çekilir.
  • Yaş aralığı olarak 21-44 yaş arasında olanlar ve üniversite mezunları puanlamadan daha iyi sonuçlar almaktadır.
  • Bunlar dışında Kanada’da yaşayan birinci derece yakınlarınız varsa bunlardan Kanada hakkında, yaşam ve kültürü hakkında bilgiler alabilirsiniz. Bu şekilde değerlendirme sırasında bunları kullanıp yüksek puanlar alabilirsiniz.

Kanada Vizesi Başvurusu Nasıl Yapılır Kaç Günde Vize Çıkar?

Kanada’ya gitmek isteyen yeşil bordo, siyah ve gri pasaportu olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Kanada vizesi almak zorundadır. Kanada vizesi almak için konsolosluğa şahsi müracaatlar kabul edilmemektedir. 2013 yılında alınan bir karar ile şahsi müracaatlar kabul edilmeyip, Kanada büyükelçiliği tarafından yetki verilen “Kanada Vize Başvuru Merkezleri” aracılığı ile başvurular gerçekleştirilmektedir. Bu merkezlere giderek veya internet üzerinden merkezlerin sitelerinde yer alan online formları doldurarak vize başvurusu yapılabilir. Başvuru yapıldıktan sonra Kanada vizesi için gerekli olan evraklar sizden istenir ve aracı kuruluş işlemini başlatır.

Kanada vizesi başvurusu için göçmenlik şartlarını yerine getirirseniz ve vize başvuru için gerekli evrakları eksiksiz teslim ederseniz, vize başvurusu değerlendirmesi 14 iş günü içinde sonuçlanır. Ama başvuru işlemleri randevu sistemi ile yapılmaktadır bunu unutmayın. Vize başvurusu yapacaksanız her şeyi incelemeniz ve evraklarınızı eksiksiz tamamlamanız gerekir. Bunun için bir danışmanlık merkezinden de yardım alabilirsiniz. Evraklarda bir yanlışlık olursa yanlış beyandan dolayı vize başvurunuz reddedilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu