İtalya Asgari Ücreti 2021 Yılında Ne Kadar Oldu?

İtalya’da Çalışma Saatleri

İtalya asgari ücreti 2002 yılında belirlendiği şekilde Euro’dur. Ülkede çalışanlar 15 yaşına geldikleri anda çalışma hayatına girebilir. Ülkemizdeki gibi 18 yaş şartı bulunmuyor. İtalya pek çok yönden ilgi çeken bir ülke olarak bilinir. Özellikle haritadaki şeklinden dolayı çoğu insanın aklında yer eden bir ülkedir.

İtalya asgari ücreti

Bu yere gitmek isteyen çok fazla gurbetçi bulunuyor. Bunların en çok merak ettiği ise İtalya asgari ücreti ne kadar oldu, sorusudur. Saat bazında bakıldığı zaman İtalya’da asgari ücretin 7 Euro’ya denk geldiği söylenir. Ay bazlı düşünülürse de 2021 yılında 950 Euro olarak denk gelir. Fakat firma sahipleri bu tutarın üstünde ödemeler yapar. Özellikle 1300 – 1400 Euro civarında ücret verirler. Bu da iyi bir maaş ödemesi olarak görülür. Yani aylık olarak asgari ücretle çalıştığınız yerin uyguladığı ödeme birimi de sizin yaşam şartlarınız üzerinde oldukça etkilidir.

İtalya’da Çalışma Saatleri İle Maaş Birbirini Tamamlıyor Mu?

Günümüzde asgari ücretin ne kadar olduğunun merak edildiği kadar çalışma saatlerinin de hangi aralıkta olduğu çok merak edilir. İtalya asgari ücreti ödenirken saat bazlı hesaplama yapıldığı için çoğu insan aldığı maaştan memnundur. Hayat şartları her yerde zorlayıcı olsa da çalışmanın karşılığını almak iyidir.

İtalya asgari ücreti

İtalya’da çalışma saatleri Siesta saatleri olarak adlandırılan mola ile birlikte hesaplanır. 3 saati kapsayan Siesta saatleri mevcuttur. Siesta saatleri ile birlikte toplamda 9 saatlik bir çalışma hayatı içinde oldukları görülür. Bu da dünya üzerindeki en çok dinlenme veren ülke olarak rahat çalışmayı benimsemiş bir ülke olduğunu gösterir. İtalya asgari ücreti tutarı da düşünülürse çok iyi bir ücret verildiği söylenebilir.

İtalya asgari ücreti

İtalya Asgari Ücreti Geçinmek İçin Yeterli Mi?

İtalya, rahat çalışma sistemi ve yüksek maaşı ile bilinse de hayat şartları oldukça pahalıdır. İtalya asgari ücreti alındığında kirada oturan birisi için durumun zorlayıcı olduğu görülür. Ayrıca Euro bazlı ödeme yapıldığı için de kurda değişen durumlar neticesinde zorlanmalar görülebilir.

Ülkede yaşam şartları zorlasa da ülkemiz para biriminde hesap edildiği zaman çok iyi paralara denk geldiği söylenir. Ancak orada yaşamak için bu tutarın bile yerine göre az geldiğini söylemek yanlış olmaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu