İŞKUR’dan Yurtdışı İş Başvurusu Nasıl Yapılır?

İŞKUR İle Yurtdışında Çalışma İmkanı

Bu yazımızda yurtdışında çalışmayı düşünenler için, İŞKUR’dan yurtdışı iş başvurusu hakkında bilgi vereceğiz. Başvuru nasıl yapılır? Kimler başvuruda bulunabilir? Gereklilikler nelerdir? Bu ve bu gibi sorularınızı yanıtlayarak yolculuğunuzda sizlere yardımcı olmak yazımızın temel hedefi olacaktır.

İŞKUR’dan yurtdışı iş başvurusu

İŞKUR İle Yurtdışında Çalışma İmkanı

Yurt dışında çalışmak isteyenlerin sayısı her geçen gün artıyor. Buna bağlı olarak bu kişilere sağlanan imkanlarda da artışların olduğu gözlemlenmektedir. İŞKUR, bu bağlamda etkin rol oynayan kurumlardan biri olarak gösterilebilir.

Yurt dışı iş imkanlarını değerlendirmek isteyenler için İŞKUR devamlı olarak uygulamalar ortaya koymaktadır. Bu uygulamalar doğrultusunda pek çok kişi, göçmen işçi başvurusunda bulunma hakkını kazanmaktadır.

İŞKUR’dan yurtdışı iş başvurusu

Yabancı işçi alımı yapmak isteyen ülke ve şirketler, İŞKUR ile iletişime geçerler. İŞKUR ise bu ilanları Türkiye’de yayınlar ve işçi alımını gerçekleştirir. Sistemin işleyişi bu şekildedir. Kısacası İŞKUR için yerli işçi ile yabancı işveren arasında köprü görevi gördüğünü söyleyebiliriz.

Peki İŞKUR’dan yurtdışı iş başvurusu yapmak isteyenler hangi kriterlere sahip olmalıdır? Bunlara değinelim.

Şartlar ve Gereklilikler

İŞKUR’un yabancı işçi alımında özel olarak belirlediği kriterlerin olduğunu söyleyemeyiz. Genel itibarıyla yurt dışında çalışabilmek için kişinin belli şartlara sahip olması gerekmektedir. Bu şartlar, İŞKUR’un sunduğu iş imkanları için de geçerlidir.

En önemli ve başlıca şart, yeterli dil bilgisine sahip olmaktır. Kişinin topluma entegrasyonunun sağlanabilmesi ancak dil yoluyla mümkündür. Bu sebeple ülkeler ve şirketler, kişiden belli bir yabancı dil seviyesine sahip olmasını istemektedirler. Bu dilin, göç ettiğiniz ülkenin anadili olması iş başvurusundaki değerlendirme notunuzu yükseltecektir. Üstelik bu şekilde daha geniş alanlarda iş bulma imkanına da sahip olursunuz. Ancak bunun yerine yeterli düzeyde İngilizce bilginizin olması da kâfi gelecektir.

İŞKUR’dan yurtdışı iş başvurusu

Bir diğer önemli şart ise belli bir eğitim seviyesine sahip olmanızdır. Çoğu ülke ve şirket, deneyimsiz işçilere şans vermektedir. Ancak çok az ülke ve şirket, ilkokul mezunu olanlara bu imkanı vermektedir. Bu sebeple en azından lise mezunu olmanız çok önemlidir.

Gerekli kriterleri karşılayan işçiler, İŞKUR’dan yurtdışı iş başvurusu yapabilirler. Bunun için İŞKUR’a fiziki olarak ulaşım sağlayıp bizzat başvuru formu doldurabilirsiniz. Ayrıca İŞKUR’un internet sitesinden iş ilanlarına ulaşarak online başvuru da gerçekleştirebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu