İngiltere Asgari Ücret Miktarı Ne Kadar?

Yaşam Şartı Zor Mu?

İngiltere şüphesiz ekonomik ve diplomatik yönden dünyanın en güçlü ülkelerinden birisi. Derin bir tarihe ve geniş bir kraliyet ailesine ev sahipliği yapan İngiltere asgari ücret miktarı herkesin merak ettiği konulardan bir tanesi. Avrupa Birliği’nden ayrılan İngiltere asgari ücret miktarı 2021 yılı itibariyle 1583 euro olarak belirlenmiştir. Avrupa’daki en yüksek brüt asgari ücret sıralamasında ilk 10’a girmeyi başaran İngiltere’de net asgari ücret 1220 euro olarak belirlenmiştir.

İngiltere’de saatlik asgari ücretin 2024 yılına kadar saatlik 10,5 pound seviyelerine çıkması bekleniyor. Bu oran 2021 itibariyle saatlik 8,91 seviyelerindedir. İngiltere asgari ücrette gözle görülür bir artış yapmış gözükse de 2020’deki yüzde 6’lık yükselişi geçebilmiş değil.

İngiltere asgari ücret miktarı

İngiltere’de Yaşam Şartı Zor Mu?

İngiltere asgari ücret miktarı kayda değer bir yükselişe geçti ve Eurostat’ın yayınladığı verilere göre 2021 yılında brüt asgari ücrette Avrupa’nın 7. ülkesi oldu. Geride gibi görünse de ada ülkesi yüksek orandaki satın alım gücü ile halen bir dünya devi. Satın alım gücünde İngiltere 27 Avrupa ülkesi arasında 5. sırada yer alıyor. İngiltere’de asgari ücretin satın alma gücü, paritesi, puanı 1358 olarak belirlenmiştir. Ülkede asgari ücret ile çalışan sayısı az olduğundan refah seviyesi yüksek.

İngiltere asgari ücret miktarı

İngiltere’de Asgari Ücret Yeterli Mi?

İngiltere asgari ücret miktarı, Londra gibi pahalı bir şehirde geçinmek için yeterli mi?

Londra İngiltere’nin diğer şehirlerine göre çok daha pahalı bir şehir. Hatta dünyanın en pahalı şehirlerinden birisi denebilir. Bunda finans merkezi olmasının yanında en turistik şehirlerden biri olmasının da etkisi vardır mutlaka. Bu durum Londra’da ve diğer bazı güney şehirlerinde çalışanlar için maaşın yetersizliği yorumlarına neden oldu. Bazı vakıflar ve sendikalar Londra gibi şehirler için belirlenen ulusal asgari ücretten fazlasının verilmesi gerektiğini söyledi. Bununla birlikte 5 bine yakın işveren örgütler ve sendikalar tarafından yayınlanan bu çağrıya kulak vererek asgari ücret noktasında artırıma gitti. İngiltere’de iş aradığınız sırada işvereninize hangi asgari ücret standartlarını baz aldıklarını sorabilirsiniz.

Eğer vasıflı ve alanınızda yetkin bir kişiyseniz asgari ücretin üstünde bir iş bulma şansınızda artıyor demektir. Bu noktada İngilizce bilmek de işinizi kolaylaştıran bir unsur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu