Hollanda Asgari Ücreti Nedir? Yaşam Şartları İçin Yeterli Mi?

Hollanda Asgari Ücreti Euro Tutarı

Hollanda asgari ücreti, ülkede çalışanların haklarını aldığı bir ücrettir. Ancak ülkemizde olduğu gibi asgari ücret belli bir tutarda değildir. Şöyle ki, Hollanda’da 21 yaş altı çalışanlar için ayrı, 21 yaş üstü çalışanlar için ayrı bir asgari ücret ödenir.

Hollanda’nın para birimi 2022 yılı ile birlikte Euro olarak belirlenmiştir. 21 yaş altında olan kişiler 13,572 TL, 21 yaş üstünde olan kişiler için 16,966 TL asgari ücret öder. Bu tutar ülkemizin para biriminde bu kadar yüksek olsa da Hollanda asgari ücreti orada yaşamak için yeterli midir? Bu soruya cevap vermek için Hollanda yaşam şartları ve giderler hakkında bilgi sahibi olmak gerekir. Bu sayede ülkede asgari ücretle geçinmek mümkün mü sorusuna cevap bulabilirsiniz.

Hollanda asgari ücreti

Yaşam şartları ve yurt dışının pahalılığı düşünülürse Hollanda asgari ücreti, yaşam şartları için yeterli değildir. Ancak yüksek asgari ücret alanlar için bu durum tam tersi olarak görülür.

Hollanda Asgari Ücreti Euro Bazında Ne Kadardır?

En çok merak edilen konular arasında Hollanda asgari ücreti gelse de asıl merak edilen bu ücretin Euro bazında ne kadara geldiğidir. 21 yaş üzeri çalışanlar için 1680 Euro, 21 yaş altı çalışanlar için ise 1635 Euro olarak verilir. Burada şuna da dikkat edilmelidir. O da çalışan kişinin yaşı düştükçe alacağı asgari ücretin de düştüğüdür.

Farklı bir sistem uygulayan Hollanda, her çalışanına sabit bir asgari ücret vermez. Hatta 15 yaş aralığında olan ve en küçük yaşta çalışan kesim olarak değerlendirilen kişilerin Hollanda asgari ücreti olarak 504 Euro aldığı bilinir. Sabit bir asgari ücret olmadığı için de kesin bir fiyat vermek doğru olmaz.

Hollanda asgari ücreti

Hollanda’da Hayat Şartları Nasıl?

Hollanda gelişmiş bir ülke olarak pek çok çalışan kesimi bünyesinde barındırır. Çalışma ağının geniş olması ile göç alan bir yerdir. En yüksek asgari ücret ödemesi yapan ülkeler arasında üçüncü olarak bilinir. Hayat şartları zorlayıcı olsa da asgari ücreti yüksek alan kesimlerin yaşam şartları çok iyidir.

Hollanda asgari ücreti

Çoğu Avrupa ülkesine göre market ve alışveriş yerlerinin uygun fiyatlı olduğu görülür. Pek çok Avrupa ülkesinde daha zor olan hayat şartları Hollanda’da daha esnektir. Bu da ülkeye olan göçün hız kazanmasına neden olur.

] }

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu