Green Card Başvurusu Nasıl Yapılır?

Green card nedir, nasıl başvuru yapılır, şartları nelerdir?

Green Card’ı birçok kişi duymuştur belki ama tam olarak ne olduğu hakkında insanların bilgisi yoktur. Sizlere Green Card nedir, nasıl başvuru yapılır, şartları nelerdir açıklamaya çalışalım.

Amerika Birleşik Devletleri’nde daimi olarak ikametgah etmek için Green Card sahibi olmanız gerekir. Bu kart ile yasal olarak göçmenlik işlemleri gerçekleştirilmiş olur. Bu karta sahip olanlar hem bu ülkede yaşama hem de çalışma izinine sahip olmaktadır.

Green Card Başvuru Şartları Nelerdir?

Green Card başvurusu yapmak isteyenlerin mutlaka aşağıda saydığımız şartları sağlıyor olması gerekir.

Green Card başvuru şartları 2022 yılı itibariyle şu şekildedir:

 • Green Card başvurusu yapılabilmesi için yaşanılan ülkenin Amerika tarafından başvuru yapabilecek ülkeler listesinde yer almış olması gerekir. Türkiye başvuruların yapılabileceği bir ülkedir.
 • Başvuru yapacak kişinin en az lise mezunu olması gerekir. Kişi lise mezunu değilse herhangi bir işte 5 yıllık uzmanlığı bulunmaktadır. Bu iki şartta sağlanmıyorsa bir işte 2 yıl boyunca çalışıyor olması gerekir.
 • Başvuru için 18 yapının doldurulması gerekir. 18 yapından küçük kişiler ebeveyn kontrolü ve izni ile kart sahibi olabilir.
 • Başvuru sırsında kullanılacak olan fotoğrafın son 6 ay içerisinde çekilmiş olması ve son haliniz ile uyumlu olması gerekir.

Green Card Başvurusu Nereden Yapılır?

Green Card başvurusu için her yıl ülkemizde belirli zamanlarda Amerika Başkonsolosluğu tarafından başvuru tarihleri ve şartları hakkında bilgilendirmeler yapılmaktadır. Amerika Başkonsolosluğunun internet sitesini ziyaret ederek bu tarihler hakkında bilgi alabilirsiniz. (https://dvprogram.state.gov/) bu adresten Green Card başvuruları yapılabilir. Yaptığınız başvurunun sonucunu da yine bu siteden Katılımcı Durum Kontrolü sayfasından takip edebilirsiniz. Site İngilizce olduğu için başvuruyu yaparken sizden istenilen bilgileri iyi anlamalı ve eksiksiz cevap vermelisiniz.

Green Card Başvurusu İçin İstenilen Belgeler

Green Card başvurusu için sizlerden bazı belgeler talep edilmektedir. Bunlar:

 • Taranmış nüfus cüzdanı fotokopisi
 • 50×50 boyutlarında beyaz fonda kaydedilmiş biyometrik fotoğraf
 • Evli kişilerin 21 yaşından küçük çocukları için biyometrik fotoğrafı ayrıca eşinin biyometrik fotoğrafı
 • İkametgah belgesi (e- devletten alınabilir)
 • Tam vukatlı nüfus kayıt örneği (e- devletten alınabilir)
 • Mezuniyet belgesi (e- devletten alınabilir)
 • Ayrıca başvuru sırasında size verilen numarayı saklamalısınız.

Green Card başvurusu aynı yıl içerisinde bir defa yapılmaktadır. Eğer yaptığınız başvuru kabul edilmezse aynı yıl bir daha başvuru yapamazsınız. Başvuru yaptığınız tespit edilirse diskalifiye olursunuz.

Green Card Başvurusu Ücretsiz mi?

Green Card başvurusu ücretsizdir. Başvuru sonucunda Amerika’ya gitmek için hak kazanırsanız bazı ödemeleri yapmanız gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu