Fransa’da Çalışmak, Fransa’da İşçi Maaşları 2022

Fransa’da çalışmak – Yurtdışında kariyerine devam etmek isteyen kişilerin hayalinde mutlaka Fransa’da çalışmak ya da dünyanın en romantik şehri olarak kabul edilen Paris’te yaşamak vardır. Avrupa’nın en büyük ikinci ekonomisine sahip olan ülke, sosyal yaşam konusunda da dünya sıralamasının oldukça üstündedir. Gelişmiş ekonomisinin yanı sıra genç nüfusun giderek azalması, ülkenin yurtdışı eleman ihtiyacını doğurmaktadır. Uluslararası birçok firmanın faaliyetlerini devam ettirdiği ülkede gerek geniş iş imkanları gerekse tatmin edici ücretler Fransa’da çalışmak isteyenlerin dikkatini oldukça cezbetmektedir.

Her ne kadar Avrupa ülkelerinde çalışmak denilince ilk akla gelen Almanya olsa da Fransa’ya rağbet eden kişilerin sayısında da her geçen gün artış gözlemlenmektedir. Peki, Fransa’da iş imkanları nelerdir? Fransa’da sosyal yaşam nasıldır? Fransa’da öğrenci olmak ve yurt imkanları nelerdir? gibi soruların cevaplarını merak ediyorsanız yazımızı okumaya devam edin…

Fransa’da Çalışmak – İş İmkanları Nelerdir?

Türk işçilerin daha kolay iş bulabildikleri Orta Doğu ülkeleri dışında daha moderne ve çağdaş bir hayat sürmek isteyenlerin tercihi Avrupa ülkelerinden yana oluyor. Eğitim, sağlık, sosyal yaşam ve eğlence gibi faktörleri önemseyen kişiler hem dolgun ücretli işlerde çalışmak hem de hayatı doyasıya yaşamak için Fransa’yı tercih ediyor. Son yıllarda genç iş gücüne ihtiyaç duyan Fransa, bu nedenle en fazla göç alan Avrupa ülkelerinden biri olarak öne çıkıyor.

Fransa’da çalışmak istiyorsanız, bir alanda uzman olmanız ya da bir meslekte ustalık seviyesinde bir bilgiye sahip olmanız iş bulma olasılığınızı artıracaktır. Çünkü Fransa’da iş bulmak öyle sanıldığı kadar kolay değildir. Ancak Paris dışında ülkenin daha küçük şehri Lili’yi tercih ederseniz iş konusunda şansınızı biraz daha artırabilirsiniz. Böylece hem ekonomik hem de kaliteli bir şekilde Fransa’da yaşayabilirsiniz.

Fransa’da hangi işlere çalışabilirim diye merak ediyor olabilirsiniz. Az önce belirttiğimiz gibi çok iyi bir eğitim seviyesine sahipseniz ve alanınızda uzman olduğunuzu kanıtlarsanız birçok şirkette üst düzey pozisyonlarda çalışabilirsiniz. Ama sadece mesleki deneyiminiz varsa ve bir alanda usta pozisyonundaysanız o zaman da aşçı, fayans ustası, tezgahtar, satış temsilcisi, garson, aşçı ve diğer hizmet sektörlerinde çok kolay iş bulabilirsiniz.

Bunların yanı sıra Fransa’ya eğitim amacıyla gittiyseniz, öğrencilerin çalıştığı birçok part-time iş imkanlarını da değerlendirebilir, kendi harçlığınızı çıkarabilirsiniz. Ayrıca dünyanın diğer ülkelerinde olduğu gibi Fransa’da çok sayıda Türk şirketinin olması bu ülkede çalışmanızı kolaylaştırsak faktörlerin başında gelir. Bu nedenle İŞKUR yurtdışı iş ilanlarını ya da kariyer sitelerinde yayınlanan diğer yurtdışı iş ilanlarını takip ederek sizlerde hayallerinizi gerçeğe dönüştürebilir ve Fransa’da çalışmaya başlayabilirsiniz.

Mutlaka okuyun: Yurt Dışında Yüksek Maaş Alabileceğiniz Meslekler

Fransa’da Nasıl Eğitim Alınır?

Fransa’da çalışmak dışında eğitim almak isteyen öğrencilerin de sayısı oldukça fazladır. Fransa’da eğitim alacağınız zaman eğer Mevlâna programları ile gidiyorsanız konaklama işini tercih ettiğiniz kurum kendisi yapacaktır. Eğer kendiniz dil eğitimi, lise ya da 4 yıllık üniversite eğitimi alacaksanız bu konuda destek olarak özel kurumlardan ya da okulun öğrenci işlerinden rehberlik yardımı alabilirsiniz. Her yıl yabancı uyruklu birçok öğrenci Fransa’da eğitim görmek için gelirken en çok merak edilen nokta konaklamak olsa da bu konuda endişe etmenize gerek yoktur. Tamamen güvenli, ekonomik ve kaliteli yurt seçenekleri sunuluyor. Fransa, yaşam kalitesi de üst düzey olması öğrenciler için eğitim alınması gereken ülkeler arasında yerini almaktadır.

Avrupa eğitim sisteminin Türk eğitim sistemine göre daha kaliteli ve daha özgür olduğu söylenebilir. Bu özgürlüğü yurtlara taşıyan ise Avrupa sisteminin çoğunda kız ve erkeklerin karışık bir şekilde konaklamalarıdır. Bu durum bazı kişilere göre ters gelse de kadın erkek eşitliğine inanan kişiler tarafından tercih edilmektedir.  Fransa’da yurtlar aynı şekilde olduğu gibi hem devlete ait hem de özel şirketlere ait yurtlar bulunmaktadır. Fransa’da yurt ücretleri buna göre değişirken sistemi farklı ve karmaşık olduğu gibi özellikle yabancı uyrukların Fransa’da konaklama ve yurt konusunda destek almaları büyük avantaj sağlamaktadır. Devletin sağladığı avantaj sayesinde yabancı uyruklu vatandaşlar Fransa’da yurt konusunda destek sağlamaktadır. Özellikle Avrupa’da bu imkânı sadece Fransa sunmaktadır.

FRANSA
FRANSA

 Fransa’da Yurt Ücretleri ve Yaşam

Fransa’da para birimi Euro olduğu için yaşam ve ödeme şekli Euro’dur. Ülkemize göre pahalı gelen bu durum aslında Fransa’da öğrenciler için uygun fiyatlarda eğitim, konaklama ve yaşam imkânı sağlamaktadır. Fransa’da yurt ücretleri 250 Euro ile 350 Euro arasında olurken, kiralık dairede konaklamak isteyenler için 250 € ile 700 € arasında değişmektedir. Ayrıca bu durum konaklayacağınız şehir ve semtlere göre değişiklik gösterdiğini hatırlatalım. Ancak Fransa’da eğitim görecekseniz kampüse yakın yurtta konaklamak en iyi seçenek olacaktır.

Bu sayede derslere yetişmeniz, sosyalleşmeniz ve hatta kendi milliyetinizden olan farklı fakültede eğitim gören öğrenciler ile tanışma imkânı bulabilirsiniz.  Fransa’da yurt ücretleri yanı sıra yaşam öğrenciler için uygun diyebiliriz. Aylık toplu taşımacılık ücreti 50 Euro civarında olurken normal bir yemek için 10 Euro yeterli olacaktır. Kahve olarak 2,5 Euro fiyatına kaliteli içebilirken, bira ve sinema bileti fiyatları ise 10 Euro şeklindedir.

] }

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu