Dubai’de Çalışmak İsteyenlerin Bilmesi Gerekenler

Dubai’de çalışmak – Özellikle çalışma şartlarının iyiliği ve yüksek çalışma geliri nedeniyle, birçok insan Dubai’de çalışmak istemektedir. Ne kadar bir bilinmeze yolculuk gibi görünse de, birikim ve yüksek maaş alma ihtimalinden dolayı başka ülkede yaşamak ve çalışmak iyi bir seçenektir. İş karşılığı maaş dışında; günümüzde birçok devlet aile sahibi olan çalışanlara sosyal yardımlar da yapmaktadır.

Bu dolgun yardım ücretleri pek cazip gelmektedir. Ülkemizde ki ekonomik çalkantılardan dolayı çalışanlar sık sık yurt dışına çıkma fırsatları kovalıyor. Genellikle ülkemizden yurtdışına çıkan kişiler daha iyi yaşam şartları yakalama olanağı yakalıyor. Bu olanağı yakalayıp ülkesine geri gelen kişiler tecrübelerini ülkemizdeki işçilere aktarıyor; bu yüzden ülkemizdeki birçok kişi yurtdışına çıkmanın yollarına başvuruyor.

Dubai’de İş Bulmak Ve Çalışmak İsteyenlere

Genellikle yurtdışı çalışma olanağı denildiğinde insanların aklına ilk olarak Avrupa ülkeleri geliyor olsa da son zamanlara Dubai’de çalışmak sıklıkla popüler hale geldi. Dubai ülkemizden iş amacıyla pek rağbet görmeyen bir ülkedir. Bunun temel nedeni ülkenin Arap yarımadasında yer almasından kaynaklanıyor olmasıdır. Dubai Birleşik Arap Emirliklerinin 7 emirliğinden biridir. Dubai Birleşik Arap Emirliklerinin en popüler emirliği olarak bilinir. Ayrıca Dubai Ortadoğu’nun en zengin ve en pahalı şehridir. Bu özelliği ile dünya sıralamalarında da üstlerde yer almaktadır.

 

Mutlaka okuyun: Yurtdışında çalışmak için ideal ülkeler

Emirliğin nüfusu yaklaşık olarak 2,8 milyon civarıdır. Nüfusun büyük bir kısmını Pakistan, Hindistan vatandaşları oluşturmaktadır. Yerel halk bu bölgede pek yaşamaz. Bu bölgedeki nüfusun yalnızca yüzde 17’s yerli vatandaşlara aittir. Geriye kalan büyük oranı ise diğer milletten vatandaşlar oluşturmaktadır. 1968 yılında bölge İngiltere’nin himayesinde kurtulup bağımsızlığını ilan etmiştir.

Özellikle bölge topraklarında petrolün bulunması ile şehir hızla zenginleşmiş ve turizm, ticaret ve alışveriş merkezi haline gelmeye başlamıştır. 1990’lardan sonra şehirde başlayan yeniden yaratım süreci şehri tamamen değiştirmiştir. Bu süreç içerisinde dünyanın en yüksek yapısı Burj Khalifa ve yedi yıldızlı Burj Al Arab gökdelenleri dikkat çekmiştir. Dubai zenginliği sokaklarda yürürken bile fark edilir cinstendir. Altın kaplama otomatlar, altın kaplama arabalar, altın tozlu serpilmiş yemekler ve daha pek çok şey.

Dubai’de Çalışmak

Dubai’de yabancı nüfus oranın fazla olmasının nedeni, tüm dünyadaki insanlar için burada çalışmanın karlı olmasıdır. Ayrıca bu mantık oldukça doğrudur. Genellikle son zamanlarda yurt dışı iş arayan kişilerin karşısına sıklıkla Dubai çıkmaktadır. Yapılan tercihlerde genelde Duba üzerinde yoğunlaşmaktadır. Bunun sebebi çalışmak için yapılan başvuruların hemen hemen hepsini nispeten kolayca kabul edilmesidir.

Dubai’de kolay iş bulmanın altında ise ülkenin petrol ve altın zengini olması yatmaktadır. 1968’den bu yana hızlıca gelişen ülke ok kısa bir sürede büyük zenginlik ve inanılmaz bir değişim yakalamıştır. Bir çölün ortasında bulunan bu şehirde inanılmaz projeler gerçekleştirilmiştir. Bu projeler dünya çapında devasa yatırımlar olup herkesi kendine hayran bırakmıştır. Arap yarımadasındaki en olgun coğrafi şartlara sahip olan bu şehrin gelişimini dünyada yakından takip etmiş ve yoğun ilgi göstermiştir. Çölün ortasındaki bu eşsiz vaha iş imkanlarıyla da herkesi kendine çekmeyi başarmıştır.

Mutlaka okuyun: Yurt Dışında Nasıl İş Bulunur?

Dubai çok özel plajları ve dünyanın tek 7 yıldızlı oteli sayesinde gözde bir turizm cenneti haline gelmiştir. Özellikle bir turizm ve ticaret merkezi olmasından dolayı burada yaşamak ve çalışmak için Arapça bilme zorunluluğunuz yoktur. Dünya çapında geçerliliği olan İngilizceyi konuşarak burada iş bulabilir ve hayatınızı burada geçirebilirsiniz.

Dubai İş İmkanları Ve Yaşam Şartları

Dubai şartlarında alışmak nispeten diğer Arap emirliklerinden çalışmaktan daha rahattır. Yalnızca Arap vatandaşların bulunmadığı bu şehirde katı Arap ve şeriat kuralları da burada geçerli değildir. Yabancılar ve yurt dışında gelen insanlarla beraber karma bir sosyal ve kültür yapısı oluşmuştur. Genellikle kimse başkasının yaşam tarzına müdahale etmemektedir.

Dubai bu yönü ile diğer Arap emirliklerinden farklı olan yönünü ön plana çıkarmış ve bu sayede dünyanın en popüler şehirlerinden biri olmayı başarmıştır. Başta inşaat sektörü olmak üzere pek çok insan rahatlıkla Dubai’de iş bulabiliyor. Expo 2020 kapsamında yapılan yatırımlar, köprüler ve yol inşaatları bu alana olan çalışan ihtiyacını artırmıştır.

Dubai yaşam şartlarının ve hizmet fiyatlarının yüksek olmasından dolayı iş arayanlar bu ülkeden çekilebilirler. Fakat unutmayın ki kazandığınız paralarda bu oranda yüksek olacaktır. Herhangi bir işte çalışan bir işçi Türkiye’de kazandığı paranın 3-4 katını kolaylıkla kazanabilir. Bu nedenle Dubai para birikimi yapmak isteyenler için eşsiz bir yer olarak görünmektedir. Maaşların ve birikimin artması ile insanların yaşam standartları da artar ve bununla beraber daha huzurlu bir hayat sürebilirsiniz. Dubai’de herhangi bir işçinin maaşı 1200 ile 1500 dolar arasında değişmektedir. Özellikle para birikimi yapıp ülkesine dönmek isteyenler için Dubai bulunmaz bir fırsat olabilir.

Bu ülkede çalışmayı düşünenlerin bilmesi gereken en önemli şey ise kuşkusuz ülkedeki hava şartlarıdır. Dubai’de hava sıcaklıkları 50 dereceye kadar çıkabilmektedir. Bu da alışık olmadığınız takdirde sağlık problemlerine yol açabilir. Dubai’de çalışmayı düşünenlere tavsiyemiz çalışmaya başlamadan önce gidip kendinizi bir sınayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu