Almanya’da Çalışmak – Almanya’da İşçi Maaşları

Avrupa’da çalışmak dendiğinde hepimizin ilk aklına gelen ülke Almanya’da çalışmak geliyor. Bunun nedeni, geçmişte tanıdığımız birçok insanın Almanya’ya işçi olarak gidip yüksek kazançlarla ülkeye geri dönmesidir. Geçmişte birçok insanın imkanları nedeniyle Almanya’da çalışmayı tercih etmesi boşa değildi.

Almanya sanayisi çok gelişmiş bir ülkedir. Aynı zamanda çalışanlara ve ülkede yaşayanlara sunduğu olanaklar ile tam bir cazibe merkezi haline gelmiştir. Almanya sosyal devlet anlayışı ile Avrupa’daki çoğu ülkenin önüne geçmiş durumdadır. Sağlık konusunda sunduğu imkanlar bir yana çocuklu ailelerin her birine çocuk sayısı başına yüksek yardımlar yapmakta ve bu yardımlar ile ülkede yaşayanların hayatlarını oldukça kolaylaştırmaktadır.

Son zamanlarda Almanya’dan Türkiye’ye dönen insanlar bu ülkede yaşamanın çok zor olduğunu beyan ediyorlar. Peki bu durum ne kadar doğru? Doğruyu söylemek gerekirse Almanya’da en düşük maaşla bile yaşamınızı sürdürmek Türkiye’de yaşamaktan daha kolaydır. Ülkemizde her saniye artan kur fiyatları ticari anlamda dışa bağımlı olduğumuz için hayatlarımızı zorlaştırmaktadır. Giyimden elektroniğe kadar her tüketim ihtiyacımıza ulaşmak için fahiş fiyatlar ödüyoruz. Sağlık alanında devletin ödeme kolaylığı sağladığı ilaçların ve tedavilerin sayısı karşıladıklarından çok daha fazla… Hal böyle olunca yurtdışında iş bulmak herkes için en mantıklı seçenek haline geliyor. Bu seçenekler arasında da sağladığı olanaklar ve sunduğu sosyal yardımlar ile Almanya’da çalışmak en mantıklı seçeneğimiz oluyor.

Almanya’da Çalışmak

Her alandan çalışanın kolaylıkla iş bulabileceği fırsatlar ülkesi hakkında son zamanlarda bazı yanlış sözler beyan ediliyor. Bunların başında ise ülkenin aşırı derecede pahalı olduğu, ev kiralarının bir asgari ücretli çalışan için zorlayıcı fiyatta olduğu ve alınan maaşın hiçbir şeye yetmediği gelmektedir. Objektif olarak bakıldığında ise Almanya’da yaşayan insanların Türkiye’ye dönmediği de kolaylıkla gözlemlenebilir. Bu kadar şikayetçi olan herkes aslında Almanya’da yaşamın Türkiye’de yaşamaktan daha kolay olduğunu da kabullenmektedir. Zira durum anlattıkları kadar kötü olsaydı kendi ülkelerine dönmezler miydi? Dönerlerdi, dönmemeleri için birçok sebepleri bulunmakta. Bu sebeplerin başında gelen neden ise ülkedeki asgari ücretin bir ayın sonuna kadar yettiği gerçeğidir. Peki, Almanya’da asgari ücret ne kadar? Bu sorunuza ve çok daha fazlasına bu yazımızda yanıt bulacaksınız.

Almanya’da Asgari Ücret Ne Kadar?

Almanya’da asgari ücretli bir çalışan ayda 1.500 euro maaş almaktadır. Bu rakam gözünüze az gözükebilir. Bu yüzden Almanya’daki yaşam koşullarına hakim olmalısınız. Almanya’ya ilk defa gidip yerleşen bir insanın ilk ihtiyacı barınma olacaktır. Almanya’da 2+1 ve aile yaşamına uygun bir evin kirası aylık 300 euro. Bu ev kirası fiyatı Türkiye’deki ev kiralarına kıyasla oldukça azdır. Bugün Türkiye’de hangi ile giderseniz gidin 600 TL’nin altında bir ev kirasıyla kolay kolay karşılaşamazsınız. Türkiye’deki asgari ücret oranına bakıldığında 600 TL gibi bir kira aile bütçesini oldukça zorlamaktadır.

Almanya’da çalışma saatleri ise 8 saat ile sınırlıdır. Mesaiye kalma kavramının olmadığı, bütün işlerin ivedilik ve disiplinle yürüdüğü bu ortamda sosyal hayatınıza vakit ayırabiliyorsunuz. Kazandığınız paranın 4/1’ini de ev kirasına vermek zorunda olmadığınız için hem ihtiyaçlarınızı kolaylıkla giderebiliyor hem de sosyal yaşantı için kendinize bir bütçe ayırabiliyorsunuz. Kaldı ki çocuklu ailelerin hepsine çocuk başına bir ücret ödendiği için çocuklarınızın yaşamını iyi idare edebilmek için kendi bütçenizden fedakarlık yapmak durumunda kalmıyorsunuz.

Aldığınız asgari ücret ve sosyal yardımlarla Almanya’da hayatınızı devam ettirmek oldukça kolaydır. Başta sağlık masraflarının çoğunu devlet karşıladığı için hasta olmaktan dahi çekinir bir hale gelmiyorsunuz.

Almanya’da Yaşam Koşulları

Almanya bir Avrupa ülkesi olduğu için sosyal yaşam olanakları da oldukça fazladır. Birçok sanat galerisi ve sanat etkinliğinin yürütüldüğü bu ülkede kültür seviyesi yüksek bir yaşama kolaylıkla sahip olabilirsiniz. Almanya’da yaşayan Türk sayısı çoğunluğu nedeniyle kendinizi tamamen size yabancı olan bir yerde bulmamak da sizi mutlu eden etmenler arasında olacaktır.

Almanya’daki mutfak alışverişi giderlerine gelecek olursak; bu ülkede bir aylık mutfak alışverişiniz için harcayacağınız para Türkiye’deki masrafınızın 3/1’i olacaktır. Et fiyatlarının Türkiye’dekinden daha ucuz olması nedeniyle sağlıklı ve dengeli bir beslenme düzeniyle yaşam kalitenizi artırabileceksiniz. Almanya’da Çalışmak kısacası, Almanya’da asgari ücretle çalışan bir kişi hayatını devam ettirmek için gereken parayı kolaylıkla kazanabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu