SON DAKİKA

Resmin büyük halini görmek için tıklayın

02 Ekim 2021 - 16:24 'de eklendi ve 5 views kez görüntülendi.
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Yargıtay’dan emsal karar: Eşit işte eşit ücret ödemeyen patronlar yandı!

Yargıtay’dan önemli karar: Eşit işe denk ücret vermeyen patron yandı

Bursa’da, bir dokuma fabrikasında çalışan bayan amele, kendisi ile tıpkı işi yapan erkek işçilerin daha çok ücret aldıklarını, sırf bayan bulunduğu hedefiyle, tıpkı işi yapmasına rağmen kendisine daha düşük ücret ödendiğini argüman ederek mahkemenin kapısını çaldı.

Yıllar süren davada son sözü dile getiren Yargıtay 9. Hukuk Dairesi, işverenin denk işe denk ücret ödememesinin denk yöntem borcunun ihlali niteliğinde bulunduğunu belirterek, bayan işçiye tazminat ödenmesi gerektiğine hükmetti.

DAVANIN REDDİ TALEP EDİLMİŞTİ
İHA’nın haberine göre, Bursa’da bir dokuma fabrikasında devereci olarak çalışan çalışan, sırf bayan bulunduğu hedefiyle başka devereciler ile tıpkı işi yapmasına rağmen daha düşük ücret aldığını belirterek iş sözleşmesini feshetti.

İş Mahkemesi’nin yolunu tutan amele; davalı işverenin işyerinde ücret hususu ile ilgili cinsiyet ayrımı yaptığını, İş Kanunu’na göre işverenin denk iş yapan işçiye denk ücret ödemekle yükümlü bulunduğunu, bu borca uyumsuz davranan işverenin işçiye 4 maaş ücreti tutarında tazminat ödemesi gerektiğini dile getirdi.

Ancak davacının, kendisinden daha çok mesleki tecrübesi tespit edilen ve kendisine miktarla daha çok üretim yapan çalışanlarla maaşını kıyaslayarak haksızlık yapıldığı gerekçesiyle iş akdini haksız ve kötü niyetle feshettiği, bu sebeple rütbe tazminatı ile ücret alacağı farkına hak kazanamadığını savunarak davanın reddini talep edildi.

Davanın kısmen kabulüne hükmeden Mahkeme; yıllık müsaade ücreti alacağının tahsiline, başka taleplerin reddine karar verdi. Kararı davacı avukatı temyiz edince devreye Yargıtay 9. Hukuk Dairesi girdi.

Kararda şu şekilde denildi:

‘EŞİT İŞE EŞİT ÜCRET ÖDEMEMEK İHLALDİR’

“Eşit davranma borcuna aykırılığı delil yükü işçide olmakla beraber, anılan maddenin son fıkrasında bulunan düzenlemeye göre amele ihlalin varlığını güçlü biçimde gösteren bir delil ileri sürdüğünde huysuz patron tarafından kanıtlanmalıdır.

Dosyadaki sahip olunan delil durumuna göre, davacı cinsiyet ayrımcılığı yönündeki iddiasını kanıtlayamamış şayet de işverenin denk işe denk ücret ödememesi denk yöntem borcunun ihlali niteliğindedir ve ayrımcılık tazminatının koşulları oluşmuştur.

Mahkemece davacının çalışma vakti de öneme alınarak, anlan yasanın 5. maddesi kapsamında ayrımcılık tazminatına hükmedilmesi gerekirken tazminat talebinin reddine karar verilmesi hatalıdır.

Buna göre, davacının ayrım ücretleri de hesaplanmalı ve hüküm altına alınmalıdır. Diğer yandan davacının tıpkı rütbe ve tıpkı işte çalışan amele ile tıpkı ücretle çalıştırılmaması hedefiyle denk yöntem borcunun bozma edilmesi 4857 sayılı Yasa’nın 24/II-e maddesi uyarınca işçiye haklı fesih yetkisi verir. Bu itibarla iş akdini bu nedenle haklı nedene dayalı olarak fesheden davacının rütbe tazminatı isteğinin de kabulü gerekirken yanılgılı takdir ile yazılı şekilde karar verilmesi bozmayı gerektirmiştir. Mahkeme hükmünün bozulmasına rey birliği ile karar verilmiştir.”

KADINLAR YÜZDE 15.6 DAHA AZ KAZANIYOR
Öte yandan, İLO verilerine göre, dünya genelinde bayanlar erkeklere göre aşağı yukarı yüzde 20 daha düşük ücret almaya devam etmekte. Türkiye’de şayet bu oran yüzde 15.6.

Bu miktarları ‘kabul edilemez derecede’ olarak niteleyen ILO raporunda, “Günümüzde bayan-erkek ücret farkı, sosyal adaletsizliğin en büyük göstergelerinden biridir” denilmişti.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
SON DAKİKA