SON DAKİKA

Resmin büyük halini görmek için tıklayın

02 Ekim 2021 - 18:26 'de eklendi ve 28 views kez görüntülendi.
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Tüm Devlet Hastanelerinde ÜCRETSİZ Uygulanıyor!

PCR testi ücretli mi? PCR testi nerede ücretsiz yaptırılır?
Covid-19 aşısı olmayan işçiler, öğretmenler, eğitim personeli, kantin çalışanları ile talebe servislerinin şoför ve kılavuz personeli gibi öğrencilerle bir araya gelecek görevlilerin beraberinde uçak, otobüs, tren yahut diğer toplu ulaşım vasıtalarıyla gerçekleştirecekleri şehirler arası seyahatler hedefiyle de negatif sonuçlu PCR testi istenecek. PCR testi mecburiluğu 6 Eylül 2021 Pazartesi gününden itibaren başladı.

PCR TESTİ ÜCRETLİ Mİ OLACAK?

Zorunlu yaptırılacak PCR testinin ücrete tabi olup olmayacağı dahi merak ediliyor. Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca, mecburi PCR testlerinin devlet hastanelerinde ücretsiz yapılacağını daha önce bildirmişti. Ancak, hususi hastanelerde PCR testi yaptıranlar ücretini kendileri ödeyecekler.

Zorunlu PCR testi hedefiyle Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca tanımlama yaptı. Bakan Koca; mecburi PCR testlerinin devlet hastanelerinde ücretsiz yapılacağını, ama hususi hastanelerde PCR testi yaptıranlar ücretini kendileri ödeyeceklerini duyurdu.

ETKİNLİKLER VE SEYAHAT İÇİN PCR ŞART

* 6 Eylül 2021 Pazartesi gününden itibaren aşı olmayan kişilerin; konser, beyazperde ve tiyatro gibi vatandaşların toplu olarak olduğu faaliyetlere katılımında negatif sonuçlu PCR testi mecburiluğu getirilecek. Bu çerçevede işletmeciler/organizatörler tarafından aktivitelere girişte HES kodu üzerinden kişilerin aşılı/geçirilmiş hastalık (Covid-19 hastalığı sonrasında bilimsel olarak bağışık kabul edilen süreye göre) yahut maksimum 48 saat önce yapılmış negatif PCR testi sorgulaması yapılacak.

* Birey hastalığı geçirmemiş yahut aşılı değil yahut negatif PCR testi yok şayet etkinliğe katılmasına izin edilmeyecek.

* Aşısız yahut hastalığı geçirmemiş kişilerin hususi araç hariç uçak, otobüs, tren yahut diğer toplu ulaşım vasıtalarıyla gerçekleştirecekleri şehirler arası seyahatler hedefiyle de negatif sonuçlu PCR testi bulunacak. Bu çerçevede 6 Eylül 2021 Pazartesi gününden itibaren gezi firmalarınca araca kabul aşamasında HES kodu üzerinden kişilerin aşılı/geçirilmiş hastalık (Covid-19 hastalığı sonrasında bilimsel olarak bağışık kabul edilen süreye göre) yahut maksimum 48 saat önce yapılmış negatif PCR testi sorgulaması yapılacak. Birey hastalığı geçirmemiş yahut aşılı değil yahut negatif PCR testi yok şayet bu kişilerin seyahatine izin edilmeyecek.

1 DOZ AŞI OLANLARA PCR TESTİ ZORUNLU MU?

Aşı süreci tamamlanmayan yahut hastalığı geçirmemiş kişilerden, belli alanlara girişte (mektep, beyazperde, tiyatro, konser vb.) yahut kentlerarası toplu taşıma vasıtalarını (uçak, tren, otobüs vb.) kullanım sırasında istenilecek PCR negatif test sonucu 18 yaş ve üzeri vatandaşlar hedefiyle uygulanacak.

Tek doz aşı olmuş, henüz ikinci dozunu yaptırmamış kişilerin de test vermesi gerekiyor.

İŞÇİLERE PCR TESTİ ZORUNLULUĞU

Çalışma ve Sosyal Emniyet Bakanlığı, 81 ile genelge gönderdi. Buna göre corona virüsü aşısı olmayan işçilere haftada bir kere PCR testi mecburiluğu getirildi.

Çalışma ve Sosyal Emniyet Bakanlığı’nca konuyla ilgili yapılan makalelı açıklamada bu ifadeler yer aldı:

* Çalışma hayatını düzenleyici, amele – patron ilişkilerinde çalışma barışının sağlanmasını kolaylaştırıcı ve koruyucu tedbirler alabilmek, iş sihhati ve güvenliğini sağlayacak tedbirlerin uygulanmasını izlemek Bakanlığımızın birincil görevleri arasındadır.

*Bu doğrultuda, Bakanlığımız tarafından, işverenlerin işçilerinden isteyeceği PCR testi ve işçilerini Covid-19 riskleri ve tedbirleri konusu ile ilgili bilgilendirmesini içeren, 2/9/2021 tarihli umumi makale 81 İl Valiliği’ne gönderilmiştir.

*Söz konusu makaleda, işverenlerin, işyerinde karşılaşılabilecek sağlık ve güvenlik risklerine yönelik koruyucu ve önleyici tedbirler ile ilgili tüm işçilerini bilgilendirmekle yükümlü oldukları hatırlatılmıştır.

* Aynı vakitte işverenlerin Covid-19 aşısı tamamlanmamış işçilerini makalelı olarak ayrıca bilgilendirmesi istenmektedir. Bilgilendirme sonrasında aşı olmayan işçilere, net Covid-19 tanısı konması durumunun iş ve sosyal güvenlik mevzuatı tarafından muhtemel sonuçları dahi patron tarafından bu durumdaki işçilere bildirilmelidir.

* Covid-19 aşısı olmayan işçilerden 6 Eylül 2021 tarihi bakımından mecburi olarak haftada bir kere PCR testi yaptırmaları işyeri/patron tarafından istenebilecek, test sonuçları gerekli işlemler yapılmak üzere işyerinde kayıt altında tutulacaktır.

PCR TESTİ ÖĞRETMENLERE ZORUNLU MU?

Aşıya karşı kararsızlık amacıylade olan kesimlerin kaygı ve tereddütlerini gidermeye yönelik brifing ve kılavuzluk faaliyetlerine ağırlık verilecek. 6 Eylül Pazartesi gününden itibaren aşı süreci tamamlanmayan yahut hastalığı geçirmemiş şahıslar; konser, beyazperde ve tiyatro gibi vatandaşların toplu olarak olduğu faaliyetlere katılımında yahut uçak, otobüs, tren yahut diğer toplu ulaşım vasıtalarıyla gerçekleştirecekleri kentlerarası seyahatleri hedefiyle negatif sonuçlu PCR testinin mecburi olduğu, yine Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 24 Ağustos 2021 tarihinde yayımlanan ‘Kovid-19 Salgınında Okullarda Alınması Gereken Önlemler Rehberi’nde öğrencilerle bir araya gelmesi mecburi olan aşı olmamış muallim ve mektep çalışanlarından haftada iki kere PCR testi istenilecek.

Bu çerçevede; ilkin öğretmenler olmak suretiyle eğitim personeli, kantin çalışanları ile talebe servislerinin şoför ve kılavuz personeli gibi öğrencilerle bir araya gelecek kişilerin, görevlilerin aşılı, geçirilmiş hastalık durumunda (Kovid-19 hastalığı sonrasında bilimsel olarak bağışık kabul edilen süreye göre) olmamaları durumunda; bu kişilerden haftada iki kere PCR testi ile taranmaları istenilecek. Sonuçlar mektep idaresi tarafından gerekli işlemler yapılmak üzere kayıt altında tutulacak.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
SON DAKİKA