TikTok Para Hesaplama Nedir? Nasıl Yapılır?

Jeton Sistemi Nedir?

Genellikle genç neslin kullandığı ancak her yaştan insanın telefonunda karşılaşabileceğiniz, son dönemlerin popüler uygulamalarından biridir TikTok. Çin merkezli olan bu kısa video uygulamasının eğlence alanındaki popülerliğinin yanında bir diğer dikkat çeken özelliği bu platformdan para kazanabiliyor olmanız. Bu yazımızda ‘TikTok para hesaplama işlemi nedir? Nasıl yapılır?’ konusunu detaylarıyla inceleyeceğiz.

TikTok para hesaplama

Gün geçtikçe kullanıcı sayısı ve yüklenilen içeriğin arttığı TikTok’u bu kadar popüler yapan yalnızca eğlence değil. Aynı zamanda bu uygulamadan bir çok insanın hem ünlü olup hem de para kazanması. Para kazanma denildiğinde aklınıza uygulamanın para ödediği gelebilir. Fakat bu yanlış bir bilgi. TikTok para hesaplama; canlı yayında izleyicilerin para karşılığında jeton göndermesi ile hesaplanır. Uygulama içerisindeki jeton sistemi ile izleyiciler hesap sahibine jeton gönderebilir.

TikTok para hesaplama

TikTok Para Hesaplama Nedir?

TikTok para hesaplama jeton sistemi ile gerçekleştirilir. Hediye amacı ile gönderilen jetonlar ise karşı tarafça para karşılığında alınır. Bu şekilde gerçekleşmesinin sebebi TikTok uygulamasının, gönderilen bu hediyelerden belirli bir oranda komisyon alıyor olmasıdır. Miktarları değişiklik gösterebilen jetonlar birikir ve ilerleyen bir zamanda paraya dönüştürülür. Jeton fiyatları, miktarlarında olduğu gibi değişiklik gösterebilir. Jetonların güncel fiyatı ise 2021 itibariyle şu şekildedir;

  • 70 jeton: 6,69 TL
  • 350 jeton: 34 TL
  • 1400 jeton: 135 TL
  • 3500 jeton: 340 TL
  • 7000 jeton: 680 TL

Bu fiyatlara bakarak TikTok’taki bir jetonun ortalama 0,096 TL’ye karşılık geldiğini belirtebiliriz. Fakat satış işlemi esnasında bu belirttiğimiz rakam 0,04 TL’ye düşer. Canlı yayın bittikten sonra hesap sahibi biriken jetonları 0,04 TL ile çarparak ne kadar kazanç elde ettiğini hesaplayabilir.

TikTok para hesaplama

TikTok Para Hesaplama İşlemi Nasıl Yapılır?

TikTok para hesaplama işleminde de kolaya kaçılan yollar mevcut. TikTok canlı yayınları üzerinden gelen jetonlarının miktarını hesaplamak için pratik bazı yollar mevcut. Canlı yayın yapan hesabın kullanıcı adı, bazı internet sitelerinde girilerek tahmini bir kazanç miktarı ortaya çıkıyor. Fakat bu siteler tam olarak kazanılan miktarı vermiyor. Yalnızca ortalama bir miktar belirleniyor.

Bu hediyelerin dışında TikTok influencerlar markalarla yaptıkları anlaşmalar, iş birlikleri sonucunda da para kazanabiliyorlar. Yani günümüz dijital dünyasında TikTok üzerinden bu yöntem ile gelir elde etmek mümkün.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu