Enginar Yetiştiriciliği Maliyeti Ne Kadar?

Kar Marjı Nedir?

Enginar, pazarların en gözde sebzeleri içinde yer alır. Mide koruyucu bir özelliği bulunduğundan dolayı, tedavi amaçlı da kullanılabilir. Karaciğerleri temizleyen enginar, ne olursa olsun tüketilmelidir. Enginar yetiştiriciliği, son yılların en gözde iş kollarından birisi haline gelmiştir. Bu aşamada yazımızda sizler için enginar yetiştiriciliği hakkında detaylara yer verdik.

Enginar yetiştiriciliği

Kilo vermek isteyen kişilerin enginardan faydalanmış olduğu görülür. Sıhhatli beslenmek isteyen kişilerin ilk tercihi enginar olmaktadır. K ve C vitaminleri açısından da oldukça besleyici bir özelliği bulunur. Besleyici özellikleri ile öne çıkan enginar, bilhassa Ege bölgesinde yetişir. Bu yörede enginar tüketimi oldukça fazladır. Enginar, Ağustos ile Eylül ayları içinde, hususi bir halde ekilmelidir.

Daha ilkin asla enginar ekimi yapmamış olan kişiler, öncesinde ne olursa olsun yardım almalıdır.

Enginar yetiştiriciliği

Enginar Yetiştiriciliği Iyi mi Yapılır?

Enginar, ılık mevsimlere alışık olan bir sebzedir. Fazla sıcak ya da soğuk bölgelerde yetişmez. Enginar yetiştiriciliği yapmak isteyen kişiler, bu durumu göz önüne almalıdır. İyi ve verimli bir halde hasat yapabilmek için kesinlikle öncesinde iklim koşulları göz önüne alınmalıdır.

Aşırı sıcak ve soğuk olmayan iklimler, enginarın sıhhatli bir halde yetişmesini sağlar. Hasat zamanında, verimli enginarlar elde edilmesine olanak verir. Vatanımızda, Ege ve Akdeniz bölgelerinde çoğunlukla enginar yetiştirildiği görülür. Enginar yetiştirmek isteyen kişiler, ülkenin bu kısımlarına taşınabilir.

Su desteği eğer olmazsa, enginar kısa sürede çürür. Bu çürüme, ilerleyen boyutlarda can can sıkan noktalara varır.

Enginar yetiştiriciliği

Enginar Yetiştiriciliğinde Gübreleme ve Sulama

Enginarın sıhhatli bir halde gelişebilmesi ve verimli hasat vermesi, doğru bir gübreleme ile mümkündür. Enginarın gübreleme dönemleri iyi bir halde bilinmeli ve buna uygun olarak gübreleme yapılmalıdır. Gübre olmadığı durumlarda, enginar yetiştiriciliğinden anlatmak mümkün değildir.

Enginar yetiştiriciliği için bir öteki mühim mevzu sulamadır. Bilhassa gelişme döneminde olan enginarların daha çok suya gereksinim duydukları görülür. Gelişme dönemlerinde kafi su alamayan enginarlar, gelişim gösteremez. Kısa süre içinde çürüme emareleri izah edebilir.

Enginar yetiştiriciliği

Enginar için en güzel sulama yöntemi yağmurdur. Hasat döneminde iyi bir halde yağmur yağmamışsa, ne olursa olsun bu alanlar için takviye sulama yapılmalıdır. Bu şekilde enginarın daha iyi gelişmesi sağlanır.

Enginar yetiştiriciliği için belli bir sermayenizin olması icap ettiğini söyleyebiliriz fakat bununla beraber iyi bakım ve iyi bir hasat sonucunda kar marjı fazlaca yüksek bir para kazanma yöntemidir.

EK İŞLER VE YURT DIŞI İLE İLGİLİ İLANLAR İÇİN MUTLAKA UĞRAYIN

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu