SON DAKİKA

Resmin büyük halini görmek için tıklayın

02 Ekim 2021 - 16:32 'de eklendi ve 5 views kez görüntülendi.
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Malta’ya yerleşen Türk zenginleri için çok kötü haber!

Malta’ya giden Türk zenginlerine kötü haber
Cumhurbaşkanlığı kararıyla, Hazine ve Maliye Bakanlığı Mali Suçları Araştırma Kurulu Başkanlığı MASAK ile Malta Finansal İstihbarat Analiz Birimi arasında mutabakata varıldı.

“Karapara Aklama, Bağlantılı Öncül Suçlar ve Terörizmin Finansmanı ile İlgili Finansal İstihbarat Değişiminde İşbirliğine Dair Mutabakat Muhtırası” imzalandı.

VERGİ KONULARINDA KOŞULSUZ BİLGİ PAYLAŞIMI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla 30 Eylül’de Resmi Gazete’de yayımlanan mutabakatla, Türkiye ve Malta mali duyum birimleri arasında bilgi paylaşımlarının artırılmasının amaçlandığı belirtildi.

İmzalanan mutabakatta, Mali İstihbarat Birimleri’nin şartsız bilgi paylaşımına konu olacak başlıklar alaka çekti.

Buna göre, vergilemeye ilişkin mevzularla ilgili bilgi taleplerini reddetmeyecek. Bilindiği üzere son yıllarda aniden çok Türk zenginin işletme kurup ayrıca vatandaşlık aldığı Malta bir vergi cenneti olarak biliniyor.

SUÇ BİLİNMESE BİLE BİLGİ VERİLECEK

Türkiye ile Malta arasında imzalanan mutabakata göre hukuki yargılamayı engellemediği yahut zarara uğratmadığı prosese Mali İstihbarat Birimleri, ülkelerinde devam eden bir tahkikat, tahkikat yahut dava olsa dahi birbirleriyle bilgi paylaşacak. Hem de yardım talebinde bulgu edilen olayın mevzuyla irtibatlı yahut kuşkulu olarak değerlendirilmese yahut tahlil aşamasında öncül kabahat bilinmese dahi birimler arasında bilgi paylaşımı reddedilmeyecek.

MALTA’DAN VATANDAŞLIK ALAN ALANA

Türkiye’den aniden çok varlıklı, aileleriyle birlikte Malta’dan vatandaşlık almaya devam ediyor.

Malta’dahi Citizenship by Investment (Yatırım ile Vatandaşlık) olan uygulamasıyla vatandaşlık almaya hak kazananların listesi her seneının neticesinde ülkenin resmi gazetesinde yayımlıyor.

Son olarak 31 Aralık 2020 tarihli sayısıda 2019 yılında Malta’dan vatandaşlık almaya hak kazanan 3 bin 170 kişinin isimleri yer aldı. Bunlar arasında 45 Türk vardı.

Söz konusu kişiler arasında hızlı moda markası Koton’un Yönetim Kurulu Başkanı Yılmaz Yılmaz ve eşi Gülden Yılmaz ile kızları Deniz Yılmaz ve oğulları Ege Yılmaz alaka çekmişti.

Sahibinden.com adlı seri duyuru ve alış veriş sitesinin kurucusu ve sahibi Taner Aksoy ve ailesi, Ankara’nın meşhur sanayicilerinden ve Gen İlaç’ın sahibi Abidin Gülmüş, inşaat sektöründe uzun senelardır faaliyet gösteren Habib Cem Bahadır ve eşi Mine ile son dönemde gösterişli yaşantısına dair sosyal medya paylaşımlarıyla alaka çeken çocukları Emir Bahadır dahi Malta vatandaşlığı alanlar arasında bulunuyordu.

SABANCILAR, BARUT AİLESİ VE DİĞERLERİ

2017’de Sabancı ailesinden Suzan Sabancı Dinçer, Ceyda Sabancı Dinçer, Çiğdem Sabancı Bilen, Haluk Akay Sabancı gibi isimler Malta’dan vatandaşlık almıştı.

2017’de gelir vergisi rekortmenleri arasına 10’uncu bayağı giren Gönenç Gürkaynak ve avukat eşi Serra Ayşe Başoğlu Gürkaynak, Kurukahveci Mehmet Efendi adıyla tanınmış kahve şirketinin marka sahipleri Hulusi Kurukahveci, Nezlihan Akyürek Kurukahveci, Hulusi Doruk Kurukahveci, ilaç şirketi Abdi İbrahim’in patronu Nezih Barut, kardeşi Nesrin Esirtgen ve oğlu İbrahim Barut, Orta Anadolu Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Fatih Karamancı, Reha Tekstil’in sahibi Mehmet Reha Demirdağ 2017’de Malta vatandaşlığı alanlar arasında yer almıştı.

2018 yılında Türkiye’den 78 ad Malta pasaportu alırken, Esas Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili Emine Sabancı Kamışlı listede en alaka çeken ad olmuştu.

Global Holding Yönetim Kurulu Üyesi Ayşegül Bensel, Tekfen Holding kurucu ortaklarından rahmetli Feyyaz Berker’in kızı Meltem Berker de Malta vatandaşı olmaya hak kazanan isimler arasında bulunuyordu.

NEDEN MALTA VATANDAŞLIĞI?

Malta 2004 yılında Avrupa Birliği’ne tam üye oldu. Nüfusu 514 bin olan Malta’nın vatandaşı olmak AB delegesi ve ABD de dahil 160 ülkeye vizesiz gezi edebilmek anlamına geliyor.
Malta gezgin yatırımcıyı çekmek hedefiyle 6/7 vergi iade sistemi uyguluyor.

Malta’dahi ikamet etmeyen işletme ortakları, yıl neticesinde elde ettiği kârın yüzde 35’ini kurumlar vergisi olarak ödedikten 4 ila 6 hafta sonra, yüzde 30’luk bölümünü vergi iadesi olarak geri alıyor. Ülkede yıllık gelir vergisi sadece yüzde 5 seviyesinde. Bunun şayet iki şartı var. Birincisi işletme ortaklarının Malta’dahi ikamet etmemesi gerekiyor. İkincisi şayet çift bir işletme yapısı kurulması gerekiyor.

Öte yandan işletme kurulum maliyetleri diğer ülkelere kıyasla epey düşük. Ülkede ikamet etmeyen kişiler tarafından yapılan pay devirlerinde, anapara kazançları vergiden muaf tutuluyor.

Ama hatta de iş adamlarının Malta’yı tercih etmesinin en büyük sebebi, ülkede varlık yahut anapara vergisinin olmaması.

MALTA VATANDAŞLIĞI NASIL ALINIYOR?

Malta Ulusal Kalkınma ve Sosyal Fonu’na geri almamak koşuluyla 650 bin Euro tutarında katkı yapılması şartı ile yatırımcılar 12 ay bitiminde Malta Vatandaşlığı ve Avrupa Birliği pasaportuna sahip olabiliyor.

Finansal olarak başvuru sahibine tabi olmak kaydıyla diğer aile üyeleri hedefiyle 25 bin Euro (Eş ve 18 yaşından küçük çocuklar) – 50 bin Euro (18 -26 yaş arasında evlenmemiş çocuklar ve 55 yaş üzerinde ebeveynler) arasında katkı bedeli ödüyor.

Program kapsamında katkı bedelinin beraberinde asgari 350 bin Euro numerik değerindeki bir taşınmaz varlık sahibi yahut yıllık kira numerik kıymeti asgari 16 bin Euro olan bir dairede oturabilecek durumda olma koşulunun sağlanması gerekiyor. Hem de başvuru sahibinin kendi namına açılan Malta’dahi bir banka hesabı üstünden 5 yıl vadeli 150 bin Euro tutarında Malta devlet tahvili alma şartı bulunuyor.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
SON DAKİKA