Ülkemizde Olmayan Meslekler Hangileridir?

Yeni Meslek Gruplarını Keşfedin!

Yurt dışında yaygın bir şekilde olmasına rağmen ülkemizde olmayan meslekler vardır. Bu meslekler ülkemizde olmamasının birçok nedeni vardır. Bunların başında keşfedilmemiş olması ya da ihtiyaç olmaması gibi sebepler söylenebilir. Bu yazımızda bu mesleklerin bazılarından bahsedeceğiz.

Ülkemizde olmayan meslekler

İşletme Kurma Sürecine Girişecekler İçin Danışma Ajansı

Ülkemizde kendi aklındaki iş fikirlerini hayata geçirmeye çalışan kişiler için yani girişimciler için işletme ve danışmanlık desteği sağlayan herhangi bir kuruluş yok. Bu tarz kuruluşların yaygın şekilde olmayışı girişimci olmak isteyenlerin piyasaya zor yollardan girmesine ve sürecin onlar için zorlaşmasına neden olabiliyor. Bu yönüyle bakınca bu sektör ülkemizde ihtiyaç olan bir sektörde diyebiliriz. Ülkemizde olmayan meslekler arasında olan danışma ajanslığı potansiyeli olan bir sektör.

Ülkemizde olmayan meslekler

Siber Güvenlik İşleri

Ülkemizde zaten birçok siber güvenlik şirketi var diyebilirsiniz ve bu konuda haklısınız, fakat bu şirketlerin hepsi yabancı ülkelere ait şirketler olduğu da bir gerçek. Bundan dolayı güvenilir bir kadro ile yerli bir güvenlik şirketi kurmanız sizi ön plana çıkarabilir.

Ülkemizde olmayan meslekler

Patlayıcı Mühendisliği

Ülkemizde kentsel dönüşümünde çok gündemde olduğu bu dönemde patlayıcı mühendisliği ön plana çıkmaya başladı. Özetleyecek olursak yıkılması gereken bir yeri en az alana etki edecek şekilde ve en ekonomik şekilde nasıl patlatırız sorusunun cevabını patlayıcı mühendisleri veriyor. Ülkemizde yalnızca bir tane üniversitede bölümü açılan bir mühendislik. Türkiye’de olmayan meslekler arasında olan patlayıcı mühendisliği gelecekte ülkemizin ihtiyacı olabileceği aşikâr.

Robot Koordinatörlüğü

Robot koordinatörleri özetle birçok işte robotların kullanılmaya başlandığı bu dünyada robotların bir aksaklık çıkmadan çalıştığını gözleyen kişilerdir. Ülkemizde daha yeni yeni yer edinen bu meslek özellikle fabrikalarda kullanılan seri üretim robotlarının gözetlenmesi için ihtiyaç duyuluyor.

Ergonomi Mühendisliği

Sandalyeler gibi mobilyalardan klavye, fare gibi bilgisayar araçlarına kadar bir çok şeyin vücudumuz ile uyumunu ve rahatlığını denetleyen ve gözleyen bir meslek olan ergonomi mühendisliği ülkemizde olmayan mesleklerden biridir. Bu durumdan dolayı bu konudaki ihtiyaçlarımızın büyük bir çoğunluğunu yurt dışından sağlamak zorunda kalıyoruz. Bu durumda ülkemizde ergonomi mühendislerine ihtiyaç duyulduğunu gösteriyor, fakat buna rağmen halen herhangi bir üniversitede ergonomi mühendisliği ile alakalı bir eğitim verilmiyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu