Tavuk Çiftliği Projesi Kurarak Para Kazanmak Mümkün Mü?

(Yumurta Üretimi Yapmak)

Tavuk çiftliği projesi hem çok sermaye istememesi hem de yumurtanın sürekli şekilde gerekli bir ihtiyaç olması dolayısıyla başarılı olunabilecek bir iş sahasıdır. Bunlar tavuk çiftliğinden para kazanmanın mümkün olduğunu gösteren etmenlerden bazılarıdır. Tavuk çiftliği projesinde kritik olan şey alınan kümes ve diğer malzemelerin kaliteli olması ve tavukların bakımının ihmal edilmemesidir. Yumurta üretimi her ne kadar getirisi garanti de olsa; yani para kazanmak olarak bakıldığında getirisi iyi de olsa çok zamanınızı alabilir, yani bunu göze alarak bu işe başlanması önemlidir.

Tavuk çiftliği projesi

Tavuk Çiftliği Kurarken Bilinmesi Gerekenler

Öncelikle tavuklar hakkında ve özellikle kuluçka süreci ile ilgili bilgiler edinmeniz önemlidir. Yani tavuk sayınızı arttırmak için kuluçka makinesi hakkında bilginiz olmalı ve civcivlerin büyüme sürecindeki hastalıklar vb. gibi konularda da bilginiz olması önemlidir. Bunun haricinde;

  • Tavuk çiftliği projesi özellikle başlangıçta çok fazla zaman, emek ve çalışkanlık isteyen bir süreç ister. Sabahın erken saatlerinden akşama kadar çalışma ve emek isteyebilir. İlerleyen süreçte kazandığınız sermaye ile bu işlere bakacak başkalarını tutarak iş yükünüzü azaltma yoluna gidebilirsiniz.
  • Belli bir süreçte kurduğunuz tavuk çiftliği sürekli gelişim gösterecektir. Bundan dolayı hem fiziksel olarak hem de zihnen dolu olma durumu ortaya çıkabilir.
  • Bazen beklenmedik sorunlarla vb. karşılaşma olasılığınız hiçbir zaman %0 değildir. Bu yüzden bu tarz şeyler için de hazırlıklı olmanız önemlidir.

Tavuk çiftliği projesi

  • Bir iş planı kurmanızda çok önemlidir. İş planınıza göre hareket ederek daha verimli ve hızlı şekilde büyümeye gidebilirsiniz.
  • Çiftliği kurmadan önce belirlemeniz gereken şeylerden biri de salma tavukçuluk mu yani gezgin tavukçuluk mu yoksa kümes tavukçuluğunu mu tercih edeceğinizdir. Hangi yolu tercih edeceğinize göre alınacak malzemeden kazanca, birçok etmen hem uzun hem de kısa vadede değişkenlik gösterebilir.
  • Bir diğer önerimiz bir tavuk çiftliği kurmadan önce bir tavuk çiftliğinde belli bir süre vakit geçirmeniz ya da çalışmanız olacaktır. Bu sayede ne kadar gelir var ne kadar masraf var bu tarz şeylerin hepsine hakim bir şekilde bu işe girişebilirsiniz.

Tavuk çiftliği projesi

Para kazanmak bu sektörde yumurtanın sürekli bir ihtiyaç olması nedeniyle kesinlikle mümkündür, fakat üstte verdiğimiz önerilere dikkat ederek planlı şekilde açacağınız bir tavuk çiftliği çok daha sağlam ve oturaklı temeller üstünde büyüyecektir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu