İpek Böceği Yetiştiriciliği İle Ne Kadar Kazanç Sağlanır?

İpek Böceği Nasıl Yetiştirilir?

Tarım ve hayvancılıkla uğraşan kişiler, ipek böceği yetiştiriciliği hakkında da merak sahibidirler. Çaba göstermeden para kazanmak isteyen kişiler için ideal bir tercihtir. Herkesin yapabileceği türden bir iş olması, bu işi yapmak isteyen kişilerin sayısını arttırmıştır.  Bu işte başarılı olan kişiler, kısa süre içinde iyi kar oranları elde edebilir. Üstelik bu esnada fazla çaba göstermelerine gerek yoktur. Elbette her işte olduğu gibi ipek böceği yetiştiriciliği yapmadan önce de belli bir eğitim ve araştırma yapmanız şarttır.

İpek böceği yetiştiriciliği

Böceklerin ana besin kaynakları, doğada hazır halde bulunur. Bu açıdan üreticilerin bunun için çok fazla ödenek ayırması gerekmez. Bakımları oldukça kolay olduğu için ipek böceği yetiştiriciliği sıklıkla tercih edilen bir yöntemdir. Yatırım yapan kişilerin alıcıları uzun vadede belli olduğundan bu işten iflas etme oranı oldukça düşüktür. Bunu göz önüne alan yatırımcılar, bu sektöre yatırımlarını arttırmaktadır.

İpek böceği yetiştiriciliği

İpek Böceği Nasıl Yetiştirilir?

İpek böceği yetiştirmek isteyen kişiler, başlangıçta bazı noktalara dikkat etmelidir. Bu şekilde işin başlangıcında da çok iyi sonuçlar alınabilir. İpek böceği yetiştiriciliği şu aşamalardan geçilerek yapılabilir:

  • İlk iş olarak ipek böceklerinin yetişecekleri ortam hazırlanmalıdır. Yer belirleme işleminin ardından, böceklerin 1 hafta öncesinden dezenfekte edilmesi gerekir. Formaldehit isimli madde, ipek böceklerinin temizlenme işlemi için idealdir.
  • Temizlik işlemi sırasında etken madde olarak kireç kullanılmalıdır. Üretimdeki tüm malzemeler, dezenfekte edilmelidir.
  • Temizlik işlemlerinin ardından, ortamın 24 saat boyunca havalandırılmaması gerekir.

İpek böceği yetiştiriciliği

İpek Böceği Tohumu Nasıl Elde Edilir?

Bu işe girişmek isteyen kişiler, öncelikle ipek böceği tohumu elde etmelidir. Türkiye’de bu tohumu temine edebileceğiniz tek adres, Kozabirlik’tir. Kozabirlik, ipek böceği üretimini desteklemek amacıyla bu tohumları tamamen ücretsiz bir şekilde halka sunar. Bu şekilde hayvancılığı da desteklemiş olur. Tohum almak isteyen kişilerin, bulundukları bölgelerdeki şubelere başvurması gerekir.

Başvuru süreleri her bölgede değişiklik gösterir. Akdeniz ve Ege’de başvurusu süresi, mart sonuna kadardır. Diğer bölgelerde ise bu tarih nisan sonlarını bulur. Başvurular direk Kozabirlik’e ya da illerdeki temsilciliklerine yapılabilir.

İpek böceği yetiştiriciliği istikrarlı bir şekilde yapılırsa, kişiler ciddi anlamda iyi kazançlar elde edebilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu