Enginar Yetiştiriciliği Maliyeti Ne Kadar?

Kar Marjı Nedir?

Enginar, pazarların en gözde sebzeleri arasında yer alır. Mide koruyucu bir özelliği bulunduğundan dolayı, tedavi amaçlı da kullanılabilir. Karaciğerleri temizleyen enginar, mutlaka tüketilmelidir. Enginar yetiştiriciliği, son yılların en gözde iş kollarından birisi haline gelmiştir. Bu noktada yazımızda sizler için enginar yetiştiriciliği hakkında detaylara yer verdik.

Enginar yetiştiriciliği

Kilo vermek isteyen kişilerin enginardan faydalandığı görülür. Sağlıklı beslenmek isteyen kişilerin ilk tercihi enginar olmaktadır. K ve C vitaminleri açısından da oldukça besleyici bir özelliği bulunur. Besleyici özellikleri ile öne çıkan enginar, özellikle Ege bölgesinde yetişir. Bu yörede enginar tüketimi oldukça fazladır. Enginar, Ağustos ile Eylül ayları arasında, özel bir şekilde ekilmelidir.

Daha önce hiç enginar ekimi yapmamış olan kişiler, öncesinde mutlaka yardım almalıdır.

Enginar yetiştiriciliği

Enginar Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır?

Enginar, ılık mevsimlere alışık olan bir sebzedir. Fazla sıcak ya da soğuk bölgelerde yetişmez. Enginar yetiştiriciliği yapmak isteyen kişiler, bu durumu göz önüne almalıdır. İyi ve verimli bir şekilde hasat yapabilmek için kesinlikle öncesinde iklim koşulları göz önüne alınmalıdır.

Aşırı sıcak ve soğuk olmayan iklimler, enginarın sağlıklı bir şekilde yetişmesini sağlar. Hasat zamanında, verimli enginarlar elde edilmesine imkan verir. Ülkemizde, Ege ve Akdeniz bölgelerinde sıklıkla enginar yetiştirildiği görülür. Enginar yetiştirmek isteyen kişiler, ülkenin bu kısımlarına taşınabilir.

Su desteği olmazsa, enginar kısa sürede çürür. Bu çürüme, ilerleyen boyutlarda can sıkıcı noktalara varır.

Enginar yetiştiriciliği

Enginar Yetiştiriciliğinde Gübreleme ve Sulama

Enginarın sağlıklı bir şekilde gelişebilmesi ve verimli hasat vermesi, doğru bir gübreleme ile mümkündür. Enginarın gübreleme dönemleri iyi bir şekilde bilinmeli ve buna uygun olarak gübreleme yapılmalıdır. Gübre olmadığı durumlarda, enginar yetiştiriciliğinden bahsetmek mümkün değildir.

Enginar yetiştiriciliği için bir diğer önemli konu sulamadır. Özellikle gelişme döneminde olan enginarların daha fazla suya ihtiyaç duydukları görülür. Büyüme dönemlerinde yeterli su alamayan enginarlar, gelişim gösteremez. Kısa süre içinde çürüme belirtileri gösterebilir.

Enginar yetiştiriciliği

Enginar için en güzel sulama yöntemi yağmurdur. Hasat döneminde iyi bir şekilde yağmur yağmamışsa, mutlaka bu alanlar için takviye sulama yapılmalıdır. Bu şekilde enginarın daha iyi gelişmesi sağlanır.

Enginar yetiştiriciliği için belli bir sermayenizin olması gerektiğini söyleyebiliriz ama bununla birlikte iyi bakım ve iyi bir hasat sonucunda kar marjı hayli yüksek bir para kazanma yöntemidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu