SON DAKİKA

Resmin büyük halini görmek için tıklayın

31 Ağustos 2021 - 10:30 'de eklendi ve 1 views kez görüntülendi.
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Enginar Yetiştiriciliği Maliyeti Ne Kadar?

Kilo vermek isteyen kişilerin enginardan faydalandığı görülür. Sağlıklı beslenmek isteyen kişilerin ilk tercihi enginar olmaktadır. K ve C vitaminleri açısından da oldukça besleyici bir özelliği bulunur. Besleyici özellikleri ile öne çıkan enginar, özellikle Ege bölgesinde yetişir. Bu yörede enginar tüketimi oldukça fazladır. Enginar, Ağustos ile Eylül ayları arasında, özel bir şekilde ekilmelidir.

Daha önce hiç enginar ekimi yapmamış olan kişiler, öncesinde mutlaka yardım almalıdır.

Enginar Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır?

Enginar, ılık mevsimlere alışık olan bir sebzedir. Fazla sıcak ya da soğuk bölgelerde yetişmez. Enginar yetiştiriciliği yapmak isteyen kişiler, bu durumu göz önüne almalıdır. İyi ve verimli bir şekilde hasat yapabilmek için kesinlikle öncesinde iklim koşulları göz önüne alınmalıdır.

Aşırı sıcak ve soğuk olmayan iklimler, enginarın sağlıklı bir şekilde yetişmesini sağlar. Hasat zamanında, verimli enginarlar elde edilmesine imkan verir. Ülkemizde, Ege ve Akdeniz bölgelerinde sıklıkla enginar yetiştirildiği görülür. Enginar yetiştirmek isteyen kişiler, ülkenin bu kısımlarına taşınabilir.

Su desteği olmazsa, enginar kısa sürede çürür. Bu çürüme, ilerleyen boyutlarda can sıkıcı noktalara varır.

Enginar Yetiştiriciliğinde Gübreleme ve Sulama

Enginarın sağlıklı bir şekilde gelişebilmesi ve verimli hasat vermesi, doğru bir gübreleme ile mümkündür. Enginarın gübreleme dönemleri iyi bir şekilde bilinmeli ve buna uygun olarak gübreleme yapılmalıdır. Gübre olmadığı durumlarda, enginar yetiştiriciliğinden bahsetmek mümkün değildir.

Enginar yetiştiriciliği için bir diğer önemli konu sulamadır. Özellikle gelişme döneminde olan enginarların daha fazla suya ihtiyaç duydukları görülür. Büyüme dönemlerinde yeterli su alamayan enginarlar, gelişim gösteremez. Kısa süre içinde çürüme belirtileri gösterebilir.

Enginar için en güzel sulama yöntemi yağmurdur. Hasat döneminde iyi bir şekilde yağmur yağmamışsa, mutlaka bu alanlar için takviye sulama yapılmalıdır. Bu şekilde enginarın daha iyi gelişmesi sağlanır.

Enginar yetiştiriciliği için belli bir sermayenizin olması gerektiğini söyleyebiliriz ama bununla birlikte iyi bakım ve iyi bir hasat sonucunda kar marjı hayli yüksek bir para kazanma yöntemidir.

Enginar pazarların en çok talep gören sebzelerinden birisidir. Mide koruyucu, karaciğer temizleyici özelliklere sahip olan bu yeşillik kg verme sürecini de büyük ölçüde hızlandırmaktadır. Sağlıklı beslenmek isteyenler hedefiyle birebir olan enginar, K ve C vitamini bakımından dahi epey varlıklıdır. Bu yazımızda üretim yapmak talip kişiler hedefiyle Enginar Yetiştiriciliği Maliyeti ve Enginar Yetiştiriciliği Kar Marjı ile ilgili belirtiler vermeye çalışacağız.

Enginar Ne Zaman Ekilir?

Enginar ekimi Ağustos ile Eylül ayı arasında olması gereklidir. Daha önce hiç enginar ekmediyseniz bu konuda bilgi sahibi kişilerden kesinlikle yardım alınız. Aksi halde enginarınız daha toprakta iken atık olmaya başlar.

Enginar Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır?

Enginar daha çok ılık iklimlerde yetişebilen bir yeşillik türüdür. Aşırı soğuk ve ekstrem sıcağı sevmeyen bu yeşillik en uygun iklimlerde yetişebilmektedir. Ülkemizde daha çok Ege ve Akdeniz’in iç yerlerinde yetiştirilmektedir. Çok sıcak ve kurak bölgelerde yetişemeyen enginar, su desteğine büyük ölçüde ihtiyaç duyar.

Enginar Çeşitleri

Enginar ekimi yapacaksanız çeşitlerini öğrenmeniz gereklidir. Engin utanma yaprakları ve şekillerine göre 2 çeşide ayrılmıştır. Çeşitler ile ilgili detaylar;

Bayrampaşa Enginarı: 80 cm’ye kadar uzayabilen Bayrampaşa Enginarı daha çok konserve yapmak talip kişiler tarafından tercih edilmektedir. Baş bölümü büyük olan bu çeşidin yaprakları dahi koyu yeşildir. Soğuğa karşı azıcık dayanıklı olduğundan dolayı ağırlıkla Marmara Bölgesinde yetiştirilmektedir.

Sakız Enginarı: Bayrampaşa Enginarına göre baş kısmı azıcık daha ufak ola Sakız Enginarı soğuğa karşı hiç de dayanıklı değildir. Ağırlıkla Ege bölgesinde yetiştirildiğinden dolayı çiklet adını almıştır.

Enginar Yetiştiriciliğinde Gübreleme

Enginar yetiştiriciliğinde gübrelemenin epey önemli bir yere sahip bulunduğunu görüyoruz. Çok yıllık yeşillik olan enginarın plantasyon kurulmadan önce gübrelemesi, ikinci dönem ilerleme saatinde dahi farklı olarak gübrelenmesi gereklidir. Ortalama 5 ton gübre yiyen enginar, gübre amacıylade potasyum dahi olmasını arzu etmektedir. Gübre olmadan enginar yetiştiriciliği yapmak neredeyse imkansızdır.

Enginar Yetiştiriciliğinde Sulama

Gelişim ve büyüme devreinde enginarın çok çok su istediğini fark edeceksiniz. Ağustos ayından itibaren kış yağışları başlayana kadar sulanması gereklidir. Hasat dönemine yakın şayet yağmur yağışı az olmuş şayet takviye sulama kesinlikle yapılmalıdır. Yeterli su alamayan enginar hasadında verimin ve kalitenin düştüğünü görebilirsiniz. Sulamayı kararlı yapmanız gereklidir. Aşırı su enginar kökünün çürümesine yahut tisminin acımasına namacıyla olmaktadır. Toprak analizi yaptırtarak ne kadar gübre ve su istediğini öğrenebilirsiniz.

Enginar Hasadı

Enginar yetiştiriciliğinin en önemli kısmı hasat bölümüdür. Enginarı hasat eder iken 1 anne baş ile 2 yan başı hasa etmeniz gerekiyor. 1 dekar doğru bir şekilde hasat edildiğinde 3000 adet anne baş elde edilir. Şubat ayı gibi yapılması gereken hasadın gecikmesi enginarın yenilemeyecek derecede kötüleşmesine namacıyla olur.

Enginar Yetiştiriciliği Kar Marjı

Enginar Yetiştiriciliği Maliyeti ve Enginar Yetiştiriciliği Kar Marjı yazımızın bundan sonra sonuna gelmiş bulunuyoruz. Bu bölümde şayet enginar yetiştirmenin kazançlı olup olmadığına bakacağız. Ekilen her enginar ortalama 5 ile 8 arasında baş verir. Bölgeden bölgeye değişse de enginarın perakende satım fiyatının asgari 3 TL bulunduğunu görüyoruz. Bu tablo bizlere enginar yetiştirmenin aslında kazançlı bir iş bulunduğunu gösteriyor.

Çocukların ve gençlerin yemek istemediği, belli yaş grubunun şayet severek tükettiği Enginar eşsiz bir tada sahiptir. Dışarıdan bakıldığında kazançlı bir iş gibi görülse de enginar yetiştiriciliğinin büyük bir bakım istediğini fark edeceksiniz. Enginar her bölümde, her toprakta yetişebilen bir yeşillik değildir. Özel bir iklimi bulunduğu gibi doğru vakitte hasat edilmesi gereklidir.

Enginar yetiştiriciliğine başlamadan önce enginar ile ilgili tam bilgi sahibi olmanız gereklidir. Bulunduğunuz bölgenin enginar yetiştiriciliğine uygun olup olmadığını araştırın. Eğer iklim ve topraklı uygun şayet kesinlikle enginar yetiştirmenizi öneririz.

enginar üretimimiz
hasat edilen
bağlı olarak
kış aylarında
hafif kumlu topraklarda
enginar üretimi
avrupa ülkelerinde
ay arasında
toprak altı
yeterli iriliğe
sıcak havada
yapılan üretimin
fazla suya
ülkede tohum
üretim şekli
arasında yer
olan enginarların
dip sürgünler
azotlu gübre
enginar başının

Ülkemizdeki enginar
üretiminin özellikle Sakız ve
Bayrampaşa çeşitleri
üzerinde yoğunlaştığı enginar
yeşillik çeşitleri arasında insan
sağlığı tarafından ilk sıralarda
yer almaktadır.
Enginar ülkemizde
İzmir, Bursa ve İstanbul
yörelerinde yetiştirilen bir yeşillik çeşidi olarak tariflenir. Akdeniz
sahil şeridi boyunca sadece belli mikroklima alanlarında
enginar yetiştiriciliğinin ekonomik bir üretim sağlayacağı
beklenilmektedir.
Enginar toprak altı vücudu çok yıllık, toprak üstü
organları tek yıllık olan baş ve yapraklarından ayrıntılı şekillerde
faydalanılan bir yeşillik türüdür. Enginarın yenilen kısmı
açmamış çiçeklerinin geniş ve etli çiçek tablası ile brakte adını
verilenmiz enginar başındaki etli dip kısımlarıdır. Taze
tüketiminin yanında konserve ve derin dondurulmuş olarak
kullanılır.
BESİN MADDESİ İÇERİĞİ VE SAĞLIK AÇISINDAN
ÖNEMİ:
Enginar antioksidan tesirli bileşikler içermektedir.
Bunun haricinde içten kuvvetlendirdiği ve kanı temizlediği de
bilinmektedir. Hem de enginarın kolesterolü, kan yağlarını,
tansiyonu ve kan şekerini düşürdüğü de ileri sürülmektedir.
Orta büyüklükte bir enginar başının (128 gr) gıda maddesi içeriği

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
SON DAKİKA